O tvorbe cien zdravotníckych výkonov v SR

Viera Mašlejová, Plus jeden deň:
Boli sme na očné vyšetrenie v Brne - klasické vyšetrenie na dioptrie. V hotovosti sme u lekárky zaplatili v prepočte 14,64 €. Naša poisťovňa VšZP nám za toto vyšetrenie preplatila 7,76 €. VšZP nám povedala, že nám môže uhradiť len toľko, koľko by za rovnaké vyšetrenie zaplatila za svojho poistenca u nás.
Prečo naše poisťovne platia tak málo - teda našim lekárom za zdravotnú starostlivosť? Veď naši lekári - v tomto prípade oční - robia na rovnakých prístrojoch ako českí, prípadne rakúski. Vyšetrenie trvá rovnaký čas. A náš lekár má rovnaké vzdelanie ako český, prípadne rakúsky očný lekár.

Dušan Zachar, INEKO:
Pre serióznejšie porovnanie je treba vedieť, koľko peňazí preplatia za rovnaký výkon české zdravotné poisťovne a či dopláca aj pacient.
Na Slovensku sú ceny za drvivú väčšinu zdravotníckych výkonov deregulované, čiže dochádza v rámci zazmluvňovania k jednaniu aj o cenách medzi poisťovňami a lekármi či nemocnicami. Tak sa môže vygenerovať efektívna cena a úspora, ktorá môže byť použitá na liečenie ďalších pacientov.


Písané 6.12.2013 pre denník Plus jeden deň.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS