O cezhraničnej zdravotnej starostlivosti

Veronika Folentová, denník SME:
Riesim cezhranicnu zdravotnu starostlivost. MZ SR vydalo vyhlasku c. 341/2013. Je tam mnoho diagnoz, na ktore treba predom suhlas poistovne.
Nie je podla Vas takto siroko definovana vyhlaska proti principom, ktorymi chcela EU poskytnut pacientom moznost, aby mali volny pohyb po poskytovateloch? Ako to hodnotite? Malo by MZ SR takto velmi vela diagnoz podmienit schvalovaniu od zdravotnych poistovni? Nie je to sposob, ako chce MZ SR ochranit nemocnice, aby pacienti a s nimi aj peniaze poistovni neodisli za hranice a ostali v slovenskych zariadeniach?

Dušan Zachar, INEKO:
Je zrejmé, že čím je počet zdravotných výkonov, ktorých preplatenie podlieha predchádzajúcemu súhlasu slovenskej zdravotnej poisťovne, vyšší, tým sa znižuje možnosť občanov SR využívať výhody spoločného vnútorného trhu EÚ v službách. Zámerom príslušnej európskej smernice je pritom práve podpora slobodného využívania služieb v rámci celej EÚ, čo má pozitívny dopad na zvyšovanie efektívnosti zdravotníckych služieb a úžitku pre pacienta. Prípadné obavy, že by liečba Slovákov v zahraničí mala za následok nárast celkového objemu slovenských verejných výdavkov do zdravotníctva, keďže by nadmernú spotrebu už neobmedzovali slovenské čakacie lehoty, príp. v SR uplatňované lacnejšie štandardné postupy liečby, by sa dali riešiť znížením preplácanej ceny, v ktorej by boli premietnuté reálne slovenské možnosti verejných rozpočtov.


Z odpovede bolo citované 7.12.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS