O tom, či je projekt jednej poisťovne pre vládu prioritou

Veronika Folentová, denník SME:
V legislativnom plane vlady na buduci rok nie je schvalenie transformacneho zakona. Ako to hodnotite? Je to podla Vas znak toho, ze to vlada uz vzdala a jedna zdravotna poistovna nebude? MZ SR hovori, ze to nedali do planu len prteto, ze zakon je uz urobeny a cakaju na peniaze z MF SR. V rozpocte sa s peniazmi na jednu zdravotnu poistovnu nepocita. Ako to hodnotite?

Dušan Zachar, INEKO:
Každý ďalší sklz v plánoch vlády zaviesť jedinú zdravotnú poisťovňu vnímame pozitívne, nakoľko sa tým stále viac znižuje pravdepodobnosť zavedenia unitárneho systému zdravotného poistenia v SR, ktorý by si vyžiadal z verejných zdrojov obrovský objem peňazí, a to by bolo práve v čase poľavenia v konsolidačnom úsilí vlády a pri atakovaní ďalších hraníc dlhovej brzdy veľmi nezodpovedné, navyše keď systém s jedinou poisťovňou v SR nedáva žiadne záruky zlepšenia zdravotných výsledkov a starostlivosti pre občanov.

MZ SR hovori, ze caka na peniaze z MF SR, aby mohlo odstartovat zavedenie jednej poistovne. Chcela by som sa Vas este raz opytat, ci to nie je podla Vas len zasterka toho, ze od planu zaviest 1 ZP upustili? Ide mi o to, ci si myslim spravne, ak predpokladam, ze ak by bola 1 ZP naozajstna priorita, mohli by zobrat peniaze z uctov, cim by zvysili dlh, ale peniaze by mohli volne zobrat a odkupit/vyvlastnit ZP hned. A nasledne by mohli dlh znizit ci uz financiami z predaja telekomu alebo inak. Je to tak, alebo tam vidite realne dovody, preco naozaj musia cakat na peniaze?

To, že momentálne nie je zavedenie unitárneho systému prioritou, môže byť z viacerých dôvodov, ktoré sa aj navzájom dopĺňajú:

  • zlý stav vo verejných financiách (procedúra nadmerného deficitu zo strany EK, žiadosť SR o investičnú výnimku) a nemožnosť výraznejšie zvýšiť zadlženie krajiny (dlhová brzda),
  • problematické riešenie z hľadiska ústavnosti a práva - nejasný verejný záujem pri prípadnom vyvlastňovaní akcionárov súkromných zdravotných poisťovní; riziko arbitráží a vysokých nákladov v budúcnosti pre Slovensko,
  • nejasná účelnosť projektu - nie je dokázané, že by systém s jednou poisťovňou zlepšil slovenské zdravotníctvo,
  • nie je jasné, či by tento projekt priniesol vládnej strane nárast popularity,
  • pravdepodobne nie všetci členovia vlády a strany SMER-SD sú presvedčení o zmysluplnosti takéhoto projektu.Z odpovedí bolo citované 5.12.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS