O kontrahovaní externých poradcov MZ SR

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem dnes o tom, ze si MZ SR objednalo sluzby externeho poradcu na vypracovanie ziadosti o nenavratny financny prispevok za takmer 10-tisic eur. V tejto suvislosti sa chcem spytat:
Je v poriadku, ak si ministerstva na vypracovanie takychto ziadosti objednavaju externistov? Nebolo by efektivnejsie, ak by tieto prace vykonal niekto priamo zo zamestnancov rezortu? Mozno to oznacit za plytvanie financnymi prostriedkami?

Dušan Zachar, INEKO:
Nepoznám detaily prípadu, takže sa môžem vyjadriť len veľmi všeobecne.
Pri objednávaní si externistov na rôzne konzultačné alebo analytické služby ministerstvami nemusí ísť o plytvanie s verejnými prostriedkami, nakoľko môže ísť o komplikované agendy, na ktoré nemajú rezorty dostatočné odborné kapacity. V každom prípade však treba výsledky práce konzultantov zverejňovať, aby sa predišlo pochybnostiam o neúčelnom nakladaní s verejnými peniazmi. Ak ministerstvá príliš často kontrahujú externistov, treba si položiť otázku, či by nebolo efektívnejšie lepšie odmeniť kvalitných štátnych úradníkov a vyššími platmi nalákať do štátnej služby odborne fundovaných nových, alebo prepustiť časť úradníkov, keďže nevedia uspokojovať potreby rezortu.

Z vyjadrenia bolo citované 18.10.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS