O prepoisťovacej kampani 2013

Veronika Folentová, denník SME:
Myslite si, ze tento rok bola prepoistovacia kampan viac politicka ako predchadzajuce roky? Mohlo to mat dopad na pocet poistencov, ktori zmenili positovnu? Do akej miery to podla vas mohlo kampan ovplyvnit?

Dušan Zachar, INEKO:
Myslím si, že v tomto a minulom roku zasiahlo politikum v najväčšej miere do prepoisťovacej kampane, čo je negatívne, lebo sa na trhu s verejným zdravotným poistením vytvárajú nerovné podmienky pre poisťovne súťažiace o poistencov. Prepoisťovacia kampaň v tomto roku bola ovplyvňovaná okrem témy unitarizácie a vládneho brojenia proti súkromným zdravotným poisťovniam aj postupom štátnych nemocníc voči poisťovni Union, s ktorou otáľali podpísať zmluvy práve vo vrcholiacom období kampane, a ktorú nakoniec aj preto donútili pristúpiť na ich zmluvné podmienky.

Dôvodov relatívne nižšieho záujmu (vychádzajúc z predbežných (nie konečných) údajov ÚDZS) ľudí o prepoisťovanie môže byť viacero, napríklad spokojnosť s poisťovňou, absencia nových hráčov na trhu s verejným zdravotným poistením, nezúžený základný balík zdravotnej starostlivosti hradenej z odvodov, zneisťovanie poistencov vládnymi politikmi v súvislosti s plánmi vytvoriť systém s jednou štátnou poisťovňou a pod. Treba tiež podotknúť, že aj v zavedených pluralitných systémoch, ako napríklad v Holandsku, je podiel prestupujúcich poistencov porovnateľný so Slovenskom.


Z vyjadrenia bolo citované 14.10.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS