O navrhovanom štátnom rozpočte pre zdravotníctvo

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Chcela by som Vas poprosit o komentar k statnemu rozpoctu, ktory je teraz na vlade, konkretne ku kapitole MZ SR.
Do zdravotnictva ma ist na buduci rok menej penazi. Do kapitoly MZ SR má ísť 1,25 mld. eur, čo je ešte menej ako sa očakávalo na základe skôr zverejneného návrhu štátneho rozpočtu (vyše 1,3 mld eur). Je táto konečná suma dostatočná pre rezort zdravotníctva? Ako to hodnotite?

Peter Goliaš, INEKO:
Medzirocne je to pokles zhruba o 10%, a to v plnej miere v dosledku znizenia platieb statu za svojich poistencov. Celkove zdroje vo verejnom zdravotnom poisteni by mali najmä vdaka ocakavanemu rastu ekonomiky, a teda aj prijmom od ekonomicky aktivnych osob stagnovat na urovni 4,23 mld. eur. Akekolvek zvysovanie platov teda bude musiet byt kompenzovane usporami na inych vydavkoch, pokial by sa nemalo prejavit v rychlejsom zadlzovani zdravotnictva.

Dušan Zachar, INEKO:
Vláda potrebuje šetriť, to je nesporné, avšak kľúčové pre hodnotenie rozpočtu v oblasti zdravotníctva bude, či sa nižšie rozpočtované výdavky odzrkadlia skôr v zefektívňovaní a prípadne aj skvalitňovaní služieb alebo naopak vo väčšom zadlžovaní a zaostávaní za vyspelým svetom.

Bude sa z tohto rozpočtu podľa Vás dať naplniť požiadavky zvyšovania miezd sestier aj lekárov (tretia etapa)? Je navyšovanie platov učiteľov, zdravotníkov, zamestnancov štátnej a verejnej správy, v podobe, akej sa deje, systémové?

P.G.: Problemom je najmä otazka krytia tychto vydavkov. Z rozpoctu je zrejme, ze vyznamna cast bude kryta cez zvysovanie prijmov z dividend, ktore bude pravdepodobne na ukor financneho zdravia statnych firiem a teda aj buducich prijmov rozpoctu. Vlada dava prednost kratkodobemu prospechu pred dlhodobou stabilitou.


Z vyjadrení bolo citované 11.10.2013 v článkoch Hospodárskych novín tu a tu.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS