O uvoľnení poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov v EÚ

Veronika Folentová, denník SME:
Riesim dnes cezhranicnu ZS. (novela platna od 1.10) a teda, ze nasi pacienti bez povolenia ZP sa mozu nechat osetrit v zahranici (ambulancie, aj nemocnice). Smernica EU vsak predpoklada, ze aj pacienti z inych clenskych statov sa budu moct nechat osetrit u nas.

Chcela som Vas poprosit, nevedeli by ste mi prosim napisat, ktore krajiny by to mohli vyuzivat? Naprikald, tak, ze by to pre nich bolo lacnejsie, aby osetrili pacienta u nas? Mozeme podla vas cakat, ze by sa mnoho pacientov z inych krajin nechavalo u nas osetrit? Napriklad aj preto, ze by tu kratsie cakali? Ake to mozu byt krajiny a ake vykony? Je to podla vas realne? Bude podla vas zaujem slovakov nechat sa osetrit v zahranici?

Dušan Zachar, INEKO:
V prvom rade je správne, že sa všetkým občanom EÚ umožní čerpať ďalšie pozitíva spoločného vnútorného trhu EÚ v službách. Nepredpokladám však, že sa týmto krokom nejako výrazne zvýši zdravotná turistika zo Slovenska, a to aj kvôli vysokým nákladom, ktoré by si takýto “cezhraničný” pacient musel najprv uhradiť sám zo svojho vrecka. Ďalším rizikom je bezpochyby aj to, že slovenskí pacienti nepoznajú priemerné ceny za porovnateľné výkony u nás, a tak by nevedeli dopredu dobre odhadnúť, koľko peňazí im nakoniec preplatí zdravotná poisťovňa.

Rovnako neočakávam výraznejší nárast pacientov prichádzajúcich k nám zo zahraničia, nakoľko tí nebudú schopní získať relevantné informácie o kvalite a cenách našich poskytovateľov, keďže sa to u nás nemeria, resp. meria nedostatočne, a tak si nebudú vedieť spraviť porovnanie so svojou domovskou krajinou. Budú sa musieť spoliehať prevažne len na referencie, a preto predpokladám, že k nám budú chodiť zo zahraničia hlavne pacienti, ktorí majú ku Slovensku nejaké väzby a kontakty či konkrétnu dobrú skúsenosť a budú veriť, že u nás dostanú kvalitnejšiu a lacnejšiu zdravotnú starostlivosť, ktorá stojí za prekonanie určitých bariér (jazyk, doprava, iné prostredie, zvyklosti, legislatíva).


Z vyjadrenia bolo citované 10.10.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS