O rebríčku nemocníc podľa hodnotenia spokojnosti pacientov

Viera Mašlejová, denník Plus 1 deň:
VšZP dnes zverejnila rebríček najhorších nemocníc z pohľadu (ne)spokojnosti pacientov.
(pozri: http://www.topky.sk/cl/10/1364220/Zoznam-najhorsich-nemocnic-na-Slovensku--Pozrite-sa--kde-sa-najviac-bojime-o-zivot-)

Čo naň vravíte? Rebríček je zostavený na základe hodnotenia pacientov. Akú to má podľa vás výpovednú hodnotu? Čo vravíte na to, že medzi najhoršími skončili prevažne okresné nemocnice? Najhoršie zo všetkých 81 hodnotených nemocníc dopadla Galanta a Rožňava. Spokojní z ich službami bolo iba úbohých 46, resp. 48 percent opýtaných. Menej ako polovicu ešte získali aj v Michalovciach, Svidníku a Považskej Bystrici. Môže to byť tým, že dostávajú od poisťovní najmenej peňazí?

Veronika Folentová, denník SME:
Chcela som sa opytat, preco podla vas v top 10 najhorsich je vacsina nemocnic zupnych, najma teda z vychodu co su dnes uz pod Svetom zdravia, a preco sa tak dobre umiestnili specializovane ustavy.

Dušan Zachar, INEKO:
Spokojnosť pacientov je jedným z dôležitých faktorov kvality nemocníc, preto je dobré, keď zdravotné poisťovne zverejňujú informácie získané od svojich poistencov. Predpokladá to aj legislatíva. Hodnotenie pacientov však predstavuje len jednu časť z obrovského počtu parametrov, ktoré treba vnímať pri posudzovaní celkovej kvality nemocníc.

Presné príčiny nespokojnosti pacientov v týchto nemocniciach nepoznám, môžu medzi ne patriť aj chýbajúce investície do modernizácie vybavenia a budov, ale aj neústretový prístup lekárov a ostatného zdravotníckeho personálu k pacientom a pod.
Z rebríčka VšZP sa nedá usudzovať, že najhoršie nemocnice, resp. nemocnice s najnižšou mierou spokojnosti pacientov sú tie okresné, nakoľko regionálne nemocnice sa umiestňujú aj medzi tými najúspešnejšími z pohľadu pacientov. Tiež treba poznamenať, že značná časť fakultných nemocníc sa ocitla v horšej polovičke rebríčka.


Z vyjadrenia bolo citované 9.10.2010 v článku denníka SME a v článku na portáli SME.sk.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS