O diskutovanej úprave platov zdravotných sestier I.

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
MZ SR zvazuje moznost, ze by sa sestram navysovali mzdy podobne ako lekarom, teda postupne na etapy. Prve by pritom mali prist na rad sestry v statnych ustavnych zdravotnickych zariadeniach, neskor z dalsich nemocnic a ambulancii.
Je opravnena poziadavka sestier na vyssie platy? Je spravne zvysovat platy takymto sposobom na etapy a najskor len v statnych ustavnych ZZ? Vidite niekde "naslapnu minu" v takomto sposobe plosneho navysovania miezd? Viete odhadnut, kolko financnych prostriedkov si moze vyziadat navysovanie miezd sestier?

Dušan Zachar, INEKO:
Je faktom, že v medzinárodnom porovnaní je na rozdiel od lekárov počet zdravotných sestier v SR podpriemerný. Jedným z dôvodov tohto stavu môžu byť i relatívne nízke príjmy sestier. Riešením však nie je plošné zvyšovanie platov, ani zákonom stanovené minimálne mzdové nároky, ale diferenciácia platov umožňujúca riaditeľom nemocníc odmeňovanie lekárov a sestier podľa kvality odvedenej práce berúc zároveň do ohľadu i finančnú kondíciu tej-ktorej nemocnice či poskytovateľa. Problémom je, ak sa zvyšujú platy lekárov či sestier plošne, bez ohľadu na finančné možnosti a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, čiže na úkor efektívnosti a zadlženosti nemocníc.

Z vyjadrenia bolo citované 2.10.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS