O nepodpísaní zmlúv so ZP Union niektorými štátnymi nemocnicami

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o tom, ze vacsina statnych zdravotnickych zariadeni stale nepodpisala zmluvy s Union ZP, pricom tie stare im koncia uz tento mesiac.
Ako vnimate, ze statne nemocnice stale nepodpisali zmluvy s Unionom, aj ked im uz ponukli navysenie platieb? Moze to nejako podla Vas suvisiet s prepoistovacim obdobim, ktore sa konci v septembri tak, ako ich zmluvy? Pripadne s arbitrazou, ktoru vlastnik Unionu inicioval? Ma podla Vas logiku, ze zdravotne poistovne su zo zakona povinne uzatvarat zmluvy so statnymi poistovnami, no naopak to neplati?

Dušan Zachar, INEKO:
V tomto prípade sa v priamom prenose ukazuje škodlivosť dominantného postavenia štátu v slovenskom zdravotníctve. Je tu vážne podozrenie zo zneužitia tohto silného vplyvu, z koordinovaného postupu, čo spolu s konfliktmi záujmov štátu vytvára podmienky na obmedzenie hospodárskej súťaže na zdravotníckom trhu, a tým aj obmedzenie efektívnosti celého systému.
Vyslovene sa tu natíska hodnotiť postup štátnych nemocníc voči súkromnej zdravotnej poisťovni ako určitú pomstu štátu voči súkromnému subjektu, ktorý vedie proti SR už druhú arbitráž, pričom jednu už vyhral. Nedá sa tiež vylúčiť zámer predpokladajúci, že dopady "vytrestania" Unionu môžu byť najväčšie práve v prepoisťovacom období, kedy sú poistenci vnímavejší.

Koncept menného zoznamu nemocníc, ktoré majú zo zákona automatický nárok na zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami – tzv. koncovú sieť – považujem za nesprávny model, pretože garantuje určitej skupine nemocníc, v tomto prípade štátnym, výsadné postavenie a obrovskú vyjednávaciu silu bez ohľadu na úroveň kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti v týchto zariadeniach, čo sa potom odráža vo vyšších cenách za výkony, ktoré musia platcovia daní a odvodov platiť týmto nemocniciam cez zdravotné poisťovne. Na to potom samozrejme doplácajú finančne aj ostatné – neštátne zariadenia, hoci tie môžu poskytovať často i kvalitnejšiu a lacnejšiu zdravotnú starostlivosť ako štátni poskytovatelia.


Z vyjadrenia bolo citované 19.9.2013 v článku Hospodárskych novín a 25.9.2013 v článku na portáli HNonline.sk.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS