O stretnutiach a peňažných či nepeňažných príjmoch lekárov od farmafiriem

Veronika Folentová, denník SME:
Pri mojich otazkach ide o zverejnovanie udajov (kongresy, prijmy, stretnutia) lekarov a farmabiznisu. Podla zverejnenych udajov bolo za prvu polovicu roka vyse 600-tisic stretnuti zastupcov farmafiriem a lekarov. Farmafirmy uhradili zhruba 300 kongresov a odbornych podujati. Ale len zhruba stovka lekarov priznala, ze dostala peniaze ci nepenazne dary od farmaceutickych firiem.

Ako tieto udaje hodnotite? Su podla Vas reprezentativne? Naozaj je podla Vas  takto malo lekarov, ktori dostanu ne/penazne dary? Ako by sa malo zmenit zverejnovanie, aby to zodpovedalo realite?

Dušan Zachar, INEKO:
Je príznačné, že kvalita, teda objektivita a úplnosť údajov pokrivkáva v prostredí, ktoré nedostatočnou legislatívou umožňuje úskoky a pri porušení povinností navyše i vyviaznuť bez sankcií, a ktoré málo tlačí, či už zo strany štátu, stavovských organizácií ale najmä širokej verejnosti, na zainteresovaných, aby sa to zmenilo. Kým nepríde k väčšej súťaži medzi poskytovateľmi, alebo kým nepríde osvietená vláda, alebo kým nevznikne vo verejnosti dostatočne veľký dopyt po transparentnosti, dovtedy výrazné zlepšenie pri zverejňovaní údajov neočakávam.

Čísla o počte lekárov, ktorí mali od farmafiriem peňažný či nepeňažný príjem, budú s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi podhodnotené. V realite sa jedná pravdepodobne o tisícky, a nie stovku lekárov s takýmito príjmami.


Z vyjadrenia bolo citované 10.9.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS