O prepoisťovaní sa ľudí v dôsledku plánovanej unitarizácie

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Ma podla Vas zmysel, aby sa ludia prepoistovali, ak ma byt od buduceho roka uz len jedna statna poistovna?

Dušan Zachar, INEKO:
Dnes nie je vôbec isté, že sa vládne plány na zrušenie pluralitného systému poisťovní uskutočnia. Pravdepodobnosť zavedenia unitárneho systému práveže skôr klesá. Preto ak by sa poistenci rozhodli prepoistiť len z titulu plánovaného zavedenia jednej poisťovne, mohli by byť neskôr rozčarovaní, že zmenili svoju doterajšiu poisťovňu za inú, ktorá im vyhovuje menej. Navyše ak by sa plány vlády predsa len realizovali, poistenec by bol automaticky zaradený do jedinej poisťovne a nemusel by podstupovať zbytočnú byrokratickú záťaž prepoisťovania.
Ľudia by si preto mali zdravotnú poisťovňu vyberať podľa svojich vlastných preferencií. Kritériami pre ich výber môžu byť napríklad dĺžka čakania na plánované operácie, rozsah hradených úkonov a zazmluvnených poskytovateľov, rôzne bonusové programy či úroveň orientácie na klienta a komfort pri komunikácii s poisťovňou.


Ake vyhody podla Vas pacientovi prinasaju sukromne zdravotne poistovne? Ake vyhody ma zase statna Vseobecna zdravotna poistovna?

Medzi poisťovňami existujú odlišnosti napríklad v dĺžke čakania na operácie v jednotlivých nemocniciach, v tlaku na poskytovateľov na efektívne liečenie, v manažovaní pacienta a poradenstve, v rôznych nad rámec zákona hradených doplnkových službách, nadštandardných vyšetreniach, preventívnych aktivitách, v rôznych zľavách pri liekoch, ako aj pri produktoch a službách mimo zdravotníctva, v administratívnom styku a prístupe k poistencom, vo výbere poistného, v celkovom hospodárení. 


Z odpovedí bolo citované 18.9.2013 a 30.9.2013 v článkoch Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS