O sklzoch v harmonograme vládneho projektu zavedenia jednej poisťovne

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Na Urade vlady SR sa ako nezaradeny material dostala Informacia o plneni hramonogramu zavedenia unitarneho systemu ZP. Z neho vyplyva iba to, ze transformacny zakon schvalila gremialna porada ministerky zdravotnictva a UVO robi kontrolu ex ante pripravy VO na auditora. Kedy bude zakon v MPK, ci vybrany auditor z neho nevyplyva. MZ SR stale hovori, ze projekt nemeska a vsetky terminy (okrem samotneho spustenia unitaru, kt. sa posunul na r. 2015) platia.

1. V tomto kontexte by som chcela poziadat o Vas komentar, ako vnimate, ze od zaciatku prac na projekte su sklzy v harmonograme? Mozno ocakavat, ze bude tento projekt naozaj dokonceny do r. 2015, resp. bude vobec niekedy jedna ZP?


Dušan Zachar, INEKO:
Sklzy v harmonograme vnímam pozitívne, nakoľko sa nimi znižuje pravdepodobnosť zavedenia unitárneho systému zdravotného poistenia v SR, ktorý by si v čase prelomenia prvej hranice dlhovej brzdy vyžiadal z verejných zdrojov obrovský objem peňazí, pričom by zároveň nedával žiadne záruky zlepšenia zdravotných výsledkov a starostlivosti pre občanov.

2. Mali sa pri priprave transformacneho zakona podielat aj zastupcovia zdravotnych poistovni, ak MZ SR tvrdi, že "návrh transformačného zákona bude úpravou najprimeranejšieho postupu na ochranu práv a slobôd neštátnych poisťovní, ich akcionárov a ďalších dotknutých subjektov"?

V rámci štandardného pripomienkového konania áno.


Z vyjadrení bolo citované 2.8.2013 v článku Hospodárskych novín.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS