O odmietaní štátnych inštitúcií poskytovať verejnosti informácie

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pripravujem text o tom, ako institucie posobiace v zdravotnictve neuvadzaju informacie tykajuce sa vyuzivania verejnych financii. Statne nemocnice mi odmietaju uviest, ake maju aktualne hospodarske vysledky, ake maju podlznosti voci jednotlivym sujektom a pod. Odkazuju pritom na MZ SR, ktoremu podla ich vyjadrenia odovzdavaju tieto udaje, ministerstvo ale zase tvrdi, ze ich sumarizuje a vlade predklada len raz do roka. Rovnako Socialna poistovna sa nevyjadruje k exekuciam, ktore vedie voci zdravotnickym zariadeniam a zdravotne poistovne zase odmietaju informovat, kolko napr. penazi minu na prepoistovaciu kampan, ci ako platia konkretnym zdravotnickym zariadeniam.

Ako hodnotite tento postoj statnych institucii, ale aj sukromnych poistovni? Mala by mat verejnost k dispozicii taketo informacie?


Dušan Zachar, INEKO
Ak majú štátne nemocnice, resp. MZ SR k dispozícii požadované údaje o aktuálnych hospodárskych výsledkoch a zadlženosti nemocníc, nevidím dôvod, prečo by ich mali utajovať. To isté platí aj o Sociálnej poisťovni a informáciách o exekúciách voči zdravotníckym zariadeniam.

Trochu zložitejšie je to so zverejňovaním zo strany zdravotných poisťovní. Čo sa týka cien platených za výkony zdravotníckym zariadeniam, tie sú známe na základe povinne zverejňovaných zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi. Dávnejšie sme poukázali na určité riziká takéhoto aktu.
A výdavky na prepoisťovacie kampane sú hradené pravdepodobne z réžie - zo správneho fondu poisťovní, resp. z ich vlastných zdrojov, ktoré nie sú u súkromných zdravotných poisťovní pravdepodobne predmetom infozákona.

Z vyjadrení bolo citované 24.7.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS