O plánovanej dotácii bratislavskej župy pre pohotovosť v nemocnici v Malackách

Veronika Folentová, denník SME:
Riesim pripad v nemocnici v Malackach a chcela som Vas poprosit o odpovede na par otazok. Ide o to, ze nemocnica tvrdi, ze ich stoji UPS a LSPP 900 tisic eur. Ale ich celkova strata je 180 tisic (oboje vlanajsie vysledky). Keby im teda BSK vyplatil 900 tisic, ako chcel, nemocnica by bola v 700 tisicovom pluse.

Je podla Vas v poriadku, aby im takuto sumu kraj vyplatil, a  nechcel, aby v nemocnici ostal velky zisk? Ako by mal BSK podla Vas postupovat v pripade nemocnice Malacky? Ako hodnotite sumu 900 tisic, nie je podla Vas prehnana?


Dušan Zachar, INEKO:
Nepoznám nájomnú zmluvu medzi Nemocničnou, a.s. a Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), ale predstavoval by som si ju tak, že by v nej mal byť definovaný minimálny rozsah a kvalita poskytovaných zdravotníckych služieb nemocnice, aby sa nestávalo, že súkromný prevádzkovateľ bude môcť v rozpore s verejným záujmom rušiť jedno oddelenie za druhým, a tým zhoršovať dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Optimálnym riešením by bolo, keby bratislavská župa jasne a merateľne definovala verejný záujem v oblasti poskytovania ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) a lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), kde by nemali chýbať kritéria časovej dostupnosti a kvalitatívne ukazovatele. O takto definovanú verejnú službu by potom mali v otvorenej súťaži zabojovať rôzni poskytovatelia, ktorí by spĺňali župou definované kritériá. Kritériá by samozrejme nemali byť našité na mieru konkrétneho poskytovateľa. Jedine v skutočnej súťaži s viacerými uchádzačmi by bola vygenerovaná efektívna cena za poskytovanie pohotovosti.

V.F.: A chcela som Vas este poprosit v tejto veci o reakciu na to, ze keby zupa naozaj zaplatila pozadovanu sumu, nemala by mat potom narok aj na zisk z inych oddeleni, ktore vedia zarabat?

D.Z.: Nepoznam konkretne podmienky jednak najomnej zmluvy, jednak podmienky poskytnutia dotacie BSK, preto je tazke sa k tomu jednoznacne a meritorne vyjadrovat. Mimochodom, stat dotuje napr. aj zisky sukromnych skol alebo sukromnych farmarov bez naroku na podiel na zisku. Vzdy ide pritom o otazku, ci sa jedna o verejny zaujem. A na to treba mat podklady a analyzy. A vzdy je dobre, ked o verejne prostriedky sutazia viaceri uchadzaci a nielen jeden.

Z vyjadrení bolo citované 24.7.2013 v článku denníka SME.

Pozn.: V súvislosti s problematikou dotácie BSK pre nemocnicu v Malackách dostal inštitút INEKO od BSK ponuku na neplatené členstvo v pripravovanej komisii župy posudzujúcej možnosti dofinancovania pohotovosti a lekárskej prvej pomoci v NsP Malacky. INEKO ponuku odmietlo. Tu si môžete prečítať stanovisko INEKO zaslané BSK.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS