O nevyužívaní nakúpenej zdravotníckej techniky štátnymi nemocnicami

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Dobry den, chcem poziadat o kratky komentar do clanku ohladne vyuzivania zdravotnickej techniky v nemocniciach. Kontroly NKU, ktore sa zamerali na predchadzajuce roky (posledny kontrolovany rok bol 2011), odhalili, ze viacere statne nemocnice si zakupili pristroje, ktore dali do prevadzky po 6 mesiacoch az troch rokoch od ich zakupenia.

Ako si vysvetlujete, ze dochadzalo k takymto pripadom? Ako by sa im dalo zamedzit? Aky typ kontroly by bol efektivny?

Dušan Zachar, INEKO:
Takéto správanie jasne ukazuje, že nemocnice, kde sa to stalo, sú riadené zle a robia neefektívne obstarávania. Jednou z príčin je vplyv politikov na vedenie nemocníc a tiež forma príspevkových organizácií, ktorá nenúti nemocnice viesť transparentné účtovníctvo podľa štandardných pravidiel, každoročne sa podrobovať nezávislému auditu a zverejňovať účtovné závierky. Je málo pravdepodobné, že súkromný poskytovateľ by si dovolil na tri roky nechať ležať ladom drahú zdravotnícku techniku a nevyužíval by ju v prospech pacientov.
Riešením je zavádzanie tvrdých pravidiel v hospodárení nemocníc, ich transformácia na akciové spoločnosti a prípadná privatizácia alebo aspoň dlhodobý prenájom štátnych nemocníc súkromným poskytovateľom, tak ako to úspešne funguje napríklad vo Švédsku.

Z vyjadrenia bolo citované 17.6.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS