O prebiehajúcej optimalizácii lôžkovej starostlivosti zo strany VšZP

Veronika Folentová, denník SME:
VsZP zacala uz davnejsie s optimalizaciou v nemocniciach. Zatial ma taketo vysledky:
Nitriansky kraj - od 1.1.2013 VšZP nezazmluvnila oddelenie plastickej chirurgie vo FN Nitra
Prešovský kraj –  od 1.4.2013 VšZP nezazmluvnila oddelenie plastickej chirurgie  a kliniku pracovného lekárstva a klinickej toxikológie vo FN  Prešov
Košický kraj - od 1.4.2013 VšZP nezazmluvnila gynekologické a novorodenecké oddelenie v nemocnici v Kráľovskom Chlmci
K tomu niektore oddelenia (zatial nepovedali ktore, ani kolko) sa mali zmenit na chronicke.
Chcela som Vas poprosit o Vas nazor. Co na to hovorite? Nie je to podla Vas velmi slabe? Nie je podla Vas potrebne vyraznejsie zoskrtat oddelenia? Popripade preriedit aj nemocnice? Alebo je toto dostacujuce? Co podla Vas sposobia taketo zmeny? Mozu to realne pocitit pacienti a nemocnice? Ci VsZP?


Dušan Zachar, INEKO:
V porovnaní s optimalizáciou za predošlej vlády v roku 2011, kedy VšZP nezazmluvnila 116 oddelení, je súčasný rozsah uskutočnenej optimalizácie v nemocniciach výrazne nižší. Podľa vyjadrení VšZP však poisťovňa plánuje najprv v prvom polroku 2013 analyzovať situáciu a rokovať s nemocnicami na úpravách lôžok a oddelení a až potom možno príde k väčším škrtom. Zatiaľ VšZP nepodpísala zmluvy pravdepodobne s takými oddeleniami, kde sa to dalo očakávať, resp. kde bol vyvýjaný relatívne malý protitlak. V každom prípade by však VšZP mala uverejňovať kritériá (kvality a efektívnosti), na základe ktorých nezazmluvňuje oddelenia, aby bol celý proces transparentný a vo verejnom záujme.

Priestor na ďalšiu optimalizáciu lôžkovej starostlivosti na Slovensku je, keďže v medzinárodnom porovnaní máme na Slovensku nadpriemerný počet akútnych postelí a slovenský zdravotný systém patrí zároveň aj medzi tie menej efektívne. Treba tiež pripomenúť, že za prvej vlády R. Fica bolo vtedajším ministerstvom zdravotníctva plánované, avšak nerealizované, rušenie až 6500 lôžok, pričom vláda I. Radičovej nezrušila ani polovicu z tohto počtu. Na druhej strane máme výrazné deficity v oblasti starostlivosti o chronických a dlhodobo chorých pacientov, pričom chýbajú tzv. sociálne lôžka.

Z komentára bolo citované 11.6.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS