O zavádzaní projektu eHealth na Slovensku

Stanislava Harkotová, portál Aktuálne.sk:
Viaceri opozicni poslanci v suvislosti so zavadzanim elektronickych kariet pacientov upozornovali na mozne uniky privatnych informacii. Preto sa chcem na Vas obratit s otazkou, ci je ich kritika v tomto ohlade opravnena?
Zaroven sa chcem spytat, v ktorych krajinach dnes eHealth funguje a ako prispieva k systemu zdravotnctva a ci je napriklad v EÚ krajina, ktora nakoniec od elektornickeho zdravotnictva upustila? (Mari sa mi, ze Holandania ho zaviedli a potom to zrusili, ale mozem sa mylit.)


Dušan Zachar, INEKO:
Ak sa obmedzia najväčšie riziká zavádzania projektu eHealth do reality v SR - a to je možné zneužitie osobných údajov a najmä predražené nákupy súvisiacich IT riešení a vybavenia, tak potom nesie elektronizácia slovenského zdravotníctva v sebe potenciál zvyšovania efektívnosti zdravotníckych služieb, ako aj bezpečnosti a informovanosti pacientov.

Medzi krajiny EÚ, kde najúspešnejšie prebieha zavádzanie informačno-komunikačných technológií do zdravotníckych systémov, patria: Estónsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko a Veľká Británia.
(Neviem o tom, ze by v Holandsku zrusili eHealth, Holandsko patri praveze k tym rozvinutejsim krajinam v ramci eHealth, ak sa nemylim.)

Časť vyjadrenia bola odcitovaná 21.5.2013 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS