O možnosti dať sa liečiť v EÚ-zahraničí

Viera Mašlejová, denník Plus jeden deň:
V NR SR sa v súčasnosti preberá novela zákona o zdravotnom poistení. Jednou zo zmien, ktorú zavádza, je, že od novembra budú môcť naši poistenci čerpať zdravotnú starostlivosť v iných krajinách EÚ, kde si ju uhradia a následne môžu požiadať o preplatenie tejto úhrady v našej poisťovni. Naše ZP preplatia čerpanú zdravotnú starostlivosť podľa priemerných cien na Slovensku.

1. Ako to vidíte, koľko našich poistencov pôjde do zahraničia dať sa liečiť? Je známe, že platby za zdravotnú starostlivosť v okolitých krajinách sú vyššie, napríklad v Rakúsku.
2. Vedeli by ste nám aj povedať, o koľko v priemere sú vyššie ceny za lekársku starostlivosť v Česku, v Rakúsku, Nemecku – aspoň odhad v percentách.

Dušan Zachar, INEKO:
V prvom rade je správne, že sa našim občanom umožní čerpať ďalšie pozitíva spoločného vnútorného trhu EÚ v službách. Nepredpokladám však, že sa týmto krokom nejako výrazne zvýši zdravotná turistika zo Slovenska, a to aj kvôli vysokým nákladom, ktoré by si takýto “cezhraničný” pacient musel najprv uhradiť sám zo svojho vrecka. Ďalším rizikom je bezpochyby aj to, že pacienti nepoznajú priemerné ceny za porovnateľné výkony u nás, a tak by nevedeli dopredu dobre odhadnúť, koľko peňazí im nakoniec preplatí naša zdravotná poisťovňa.

Z vyjadrenia bolo citované 2.10.2013 v článku denníka Plus jeden deň.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS