O vývoji zadlženosti štátnych nemocníc II.

Veronika Folentová, denník SME:
Chcela by som Vas poprosit, ci by ste nezhodnotili vyvoj dlhov nemocnic od roku 2005? Co za vyvojom v danom roku mozno vidiet, co sa da z neho vycitat? Co sa napriklad v tych rokoch dialo, co mohlo na vysku dlhu vplyvat? Co hovorite na vysledok roku 2012? Pokleslo tempo zadlzovania ci nie?

Dušan Zachar, INEKO:
Veľkým problémom údajov o zadlženosti štátnych nemocníc je, že sa na ne nedá úplne spoľahnúť, keďže netransformované štátne nemocnice nemajú ako príspevkové organizácie povinnosť viesť transparentné účtovníctvo podľa štandardných pravidiel, nemusia sa každoročne podrobovať nezávislému auditu a zverejňovať účtovné závierky. Navyše výška zadlženosti nemocníc bola v rôznych obdobiach vykazovaná rôznym spôsobom. Napríklad v roku 2011, pred plánovanou transformáciou a oddlžením, boli štátne nemocnice podrobené auditom, aby sa poznala skutočná, nepodhodnotená výška ich dlhov, preto môže porovnávanie s neauditovanými, "odhadovanými" číslami roku 2012 pokrivkávať.

Ak by sme ale porovnávali neauditované čísla z roku 2012 s neauditovanými číslami z rokov 2006-2010 (aj po očistení o štátnu výpomoc v roku 2009 vo výške 130 mil. EUR), tak prídeme na to, že nový dlh narastal v minulom roku rýchlejším tempom ako v priemere za rok v období 2006-2010.

Z komentára bolo citované 11.5.2013 v článku denníka SME. 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS