O vývoji zadlženosti štátnych nemocníc

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Štátne nemocnice informujú o tom, že sa im darí okresávať dlhy. Napr. nemocnici v BB sa hospodarsky vysledok v rozmedzi rokov 2012 a 2013 zlepsil z priemernej mesacnej straty z  -1,8 mil. € na - 400 tis. €, zilinske zariadenie dnes vykazuje pokles mesacneho zadlzovania o 269 tisíc €.
Ako hodnotite aktualny vyvoj hospodarenia statnych nemocnic?


Dušan Zachar, INEKO:
Ak sú zverejňované údaje hodnoverné a sú očistené od jednorazových vplyvov, treba uvítať, že sa nemocniciam darí aspoň znižovať tempo tvorby nových dlhov, aj keď optimálnym riešením by bolo, keby žiadne nové dlhy negenerovali.

Je realne, aby sa takymto tempom a zavedenymi opatreniam dostali do roku 2015 do vyrovnaneho hospodarenia ako si naplanovalo MZ SR? Moze tuto snahu ovplyvnit naplanovane buducorocne zvysovanie platov lekarov?

Prial by som si to, avšak každá ďalšia konsolidácia sa bude presadzovať ťažšie a ťažšie, pričom ďalšie etapy paušálneho navyšovania platov lekárov bez krytia reálnymi zdrojmi hrajú výrazne proti nej, takže som skôr pesimistom.

Mozno znizovat dlh statnych nemocnic tak, aby sa to nedotklo pacientov? Ako?

Áno, zvyšovaním efektívnosti - napríklad rušením nepotrebných duplicitných výkonov, zlepšovaním procesov v nemocniciach či lacnejším nákupom liekov, zdravotníckeho materiálu a služieb.

Z komentára bolo citované 7.5.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS