Anketa: Čo by sa muselo stať, aby naše nemocnice fungovali lepšie?

Ján Krempaský, denník SME:
V denníku SME robíme týždenný seriál o fungovaní fakultnej nemocnice v Trnave. Ako modelový príklad nám ju odporučilo/“poskytlo” MZ SR. V nemocnici sme strávili týždeň a tento týždeň uverejňujeme články a reportáže o jej fungovaní. Pozreli sme sa na nemocnicu zo všetkých možných pohľadov: z pohľadu zamestnancov, pacientov, ekonomiky či materiálno-technického vybavenia. To, čo sme zistili v trnavskej nemocnici (staré a neekonomické socialistické budovy, staré postele, prekračovanie nadčasov, nedodržiavanie normatívov, stále nekončiace dlhy, zlá strava, malé izby s veľa posteľami atď.) je plus-mínus spoločné pre väčšinu slovenských nemocníc.

V sobotu má tento seriál “záverečnú”. V rámci jeho posledného štvorstranového vydania robíme aj anketu s 11 významnými ľuďmi, ktorí majú, čo povedať k zdravotníctvu. Medzi nimi ste aj Vy. Otázka znie: “Čo by sa muselo stať, aby naše nemocnice fungovali lepšie?”

Dušan Zachar, INEKO:
Začať merať a zverejňovať ich kvalitu a efektívnosť a podľa toho odmeňovať, zavádzať tvrdé rozpočtové pravidlá v ich hospodárení, transformovať ich z príspevkových organizácií, transparentne privatizovať, umožniť vyberať “20-korunáčky” od pacientov.

Odpoveď bola zverejnená 27.4.2013 v ankete denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS