O zdravotníckych tendroch, ktoré sú spájané s politikmi

Veronika Folentová, denník SME:
Chcela by som Vas poprosit odpovede na par otazok. Ide o obstaravanie v zdravotnickych zariadeniach. Rozmohlo sa uzatvaranie zmluv s firmou Pro – Tender (sefom je pan Hlozny, byvaly spoluziak pana Rasiho). Zaujimave je toto:
http://kosice.korzar.sme.sk/c/5860788/primator-rasi-sa-obklopil-spoluziakmi-zo-4-a.html a
http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/ako-sa-bacuje-na-onkologii.html

Chcela som Vas poprosit o reakciu. Ak takato firma (s takouto minulostou) zacne obstaravat pre viacere zariadenie pod MZ SR, aj pre VsZP ci samotne MZ SR, je to podla Vas v poriadku? Ako to hodnotite? Nevidite za tym tlak pana Rasiho? Neobavate sa, ze tendre mozu byt zmanipulovane?

Dušan Zachar, INEKO:
Podnikateľov osobne poznajúcich politikov a iných verejných funkcionárov by som a priori nediskvalifikoval zo spolupráce so štátom. Avšak firmy, pri ktorých existujú podozrenia, že pri vykonávaní činností objednaných štátom ho poškodili, a navyše sú spájané s práve vládnucími politikmi, predstavujú zvýšené riziko neefektívnych tendrov aj do budúcnosti. Bolo by preto vhodné sa pozrieť na to, koľko dodávateľov súťaží vo verejných obstarávaniach administrovaných spoločnosťou PROTENDER. Či sa náhodou v týchto tendroch nezúčastňuje väčšinou vždy len jeden uchádzač, či nie sú výberové kritériá našité na konkrétne firmy, atď.
MZ SR, VšZP, NCZI, ako aj štátne nemocnice by zas mali odôvodniť účelnosť outsourcingu pri ich verejnom obstarávaní a zmlúv s firmou PROTENDER a vysvetliť, akým spôsobom a prečo si vybrali práve túto firmu.

Vyjadrenie písané 13.3.2013 pre denník SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS