O prebiehajúcej optimalizácii v nemocniciach uskutočňovanej VšZP

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Chcela by som Vas poziadat o komentar k prebiehajucej optimalizacii v nemocniciach, ktore realizuje VsZP. Od novembra minuleho roka doteraz zrusila zmluvy nasledujucim nemocniciam:
Nitriansky kraj – oddelenie plastickej chirurgie v FN Nitra
Prešovský kraj – oddelenie plastickej chirurgie a kliniku pracovného lekárstva a klinickej toxikológie vo FN Prešov
Košický kraj – gynekologické a novorodenecké oddelenie v nemocnici v Kráľovskom Chlmci – s ostatnymi krajmi prebiehaju rokovania

Ako hodnotite tieto “skrty”? Z pohladu, ake oddelenia boli zrusene a ich pocet v ramci celeho kraja.

Dušan Zachar, INEKO:
V porovnaní s optimalizáciou za predošlej vlády v roku 2011, kedy VšZP nezazmluvnila 116 oddelení, je súčasný rozsah uskutočnenej optimalizácie v nemocniciach výrazne nižší, avšak podľa vyjadrení VšZP poisťovňa plánuje najprv v prvom polroku 2013 analyzovať situáciu a rokovať s nemocnicami na úpravách lôžok a oddelení a až potom možno príde k väčším škrtom. Zatiaľ VšZP nepodpísala zmluvy pravdepodobne s takými oddeleniami, kde sa to dalo očakávať, resp. kde bol vyvýjaný relatívne malý protitlak.


Je v nemocniciach este vacsi priestor na redukciu ako momentalne realizuje VsZP? Kolko oddeleni ci lozok by sa este mohlo odzmluvnit?

Každá ďalšia redukcia lôžok a oddelení pôjde uskutočňovať ťažšie a ťažšie, avšak priestor na ňu je, keďže v medzinárodnom porovnaní máme na Slovensku nadpriemerný počet akútnych postelí a slovenský zdravotný systém patrí aj medzi tie menej efektívne.
Treba tiež pripomenúť, že za prvej vlády R. Fica bolo vtedajším ministerstvom zdravotníctva plánované, avšak nerealizované, rušenie až 6500 lôžok, pričom vláda I. Radičovej nezrušila ani polovicu z tohto počtu.
Na druhej strane máme výrazné deficity v oblasti starostlivosti o chronických a dlhodobo chorých pacientov, pričom chýbajú tzv. sociálne lôžka.


Ako hodnotite odzmluvnenie gynekologickeho a porodnickeho oddelenia v Kralovskom Chlmci?

Situáciu v nemocnici v Kráľovskom Chlmci nepoznám, avšak podľa hodnotenia pôrodníc na Slovensku, realizovaného v roku 2012 inštitútom HPI, je kráľovskochlmecká pôrodnica ôsmou najlepšie hodnotenou v Košickom kraji, pričom aj rodičky sú s ňou spokojné. Podľa hodnotenia HPI v nej trochu pokrivkávajú služby. Je možné, že k odzmluvneniu prišlo kvôli jej nižšej efektívnosti.


Z komentára bolo citované 22.4.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS