O návrhu ANS, aby mali nemocnice v pevnej sieti minimálne 2 záchranky

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Asociacia nemocnic Slovenska (ANS) ziada MZ SR, aby sa do vyhlasky o vydavani povolenia na prevadzkovanie ambulancie zachrannej zdravotnej sluzby dostala povinnost, ze kazda nemocnica v pevnej sieti musi mat zo zakona dve stanice zachranky (1 RLP, 1 RZP) a urgentny prijem.
Co hovorite na tento navrh? Je to potrebne?
Ako to moze, resp. zlepsi to zdravotnu starostlivost o pacientov? Kto by z toho tazil? Pacienti s dostupnejsou zdravotnou starostlivostou alebo nemocnice s istymi zmluvami so ZP?

Dušan Zachar, INEKO:
Pre pacienta je dôležitá časová dostupnosť a kvalita poskytnutej pomoci, a nie to, či k nemu príde štátna alebo súkromná záchranka a či ho odvezie do štátnej nemocnice, ktorá je v pevnej sieti, alebo do neštátneho zariadenia. Štát by mal dbať na to, aby bola občanom poskytnutá definovaná kvalitná rýchla zdravotná pomoc do určitého času a následná opatera v takej nemocnici, ktorá bude spĺňať štátom definované štandardy kvality vybavenia, starostlivosti a služieb, pričom na vlastníctve, právnej forme a sídle nemocníc nemá čo záležať. 

Takisto je úplne jedno, kto prevádzkuje záchranky, a kde sídlia, keď spĺňajú štandardy kvality a definovanú časovú dostupnosť pre pacientov. Nemocnice vôbec nemusia mať záchranky.

Z komentára bolo citované 8.4.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS