O dĺžke zdravého života ľudí v SR a EÚ

Veronika Folentová, denník SME
Eurostat vydal statistiku http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-05032013-BP/EN/3-05032013-BP-EN.PDF o dlzke zdraveho zivota a Slovensko je na tom najhorsie.
Ake su podla Vas dovody pre tak zly vysledok?
Ake kroky by podla Vas tuto statistiku mohlo zlepsit?


Dušan Zachar, INEKO:
Zdravie ľudí ovplyvňuje najviac ich životný štýl a správanie sa. V porovnaní s ostatnými krajinami Slováci málo športujú a zároveň nezdravo jedia a pijú. Zdravotníctvo a zdravotná starostlivosť vplývajú na stav zdravia ľudí asi tak len jednou šestinou.

Treba ľudí viac informovať a motivovať k zdravšiemu životnému štýlu - napr. vo vzdelávaní osvetou, ale aj v zdravotníctve prevenciou, motivačnými bonusami a malusami a pod. Treba sociálne odkázaným občanom znížiť dane a odvody a zaviesť im limity na priame platby v zdravotníctve, aby sa im oplatilo pracovať a starať sa o vlastné zdravie. A v neposlednom rade je v zdravotníctve nutné sa zamerať na meranie kvality a efektívnosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj zdravotných poisťovní a informovať o tom verejnosť napr. v podobe rebríčkov, čo vytvorí v spoločnosti tlak na zlepšovanie zdravotníctva.

Z komentára bolo citované 6.3.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS