O nových pravidlách VšZP pri platbách nemocniciam za operácie

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Chcela by som Vas poziadat o zhodnotenie novych pravidiel tykajucich sa zmeny financovania operacii, ktore dnes predstavila VsZP.
Poskytovatelov chce motivovat zvysenymi platbami za vykonane operacie. Za kazdeho hospitalizovaneho pacienta bude platit rovnaku sumu, ale nemocnica dostane za kazdeho operovane pacienta priplatok 100 eur. Tieto operacie chce navyse uhradzat nad dohodnuty zmluvny objem. Zvysuje aj platbu za artoskopicke vykony a balickove ceny TEP od 200 do 400 eur. Celkovo ich to ma stat rocne 36 mil. eur navyse.
Nemocnice ale budu musiet dodrziavat: poistenca zaradia do zoznamu, ked bude bezprostredne indikovany na operaciu. Budu musiet preciznejsie zadavat datumy operacie a VsZP tak bude operacie schvalovat na mesacnej baze. Ak niekoho uprednostnia na cakacke, zaplatia mu len 25% z vykonu ako pokutu. Ak im zabudne odhlasit odoperovaneho pacienta, dostanu upozornenie, po opakovanom upozorneni im vykon nebude preplateny alebo mu zaplatia len cast.

1. Je podla Vas realne, ze nemocnice dostanu tieto prostriedky (36 mil.eur), ak doteraz poistovne ospravedlnovali dlhe cakacie listiny kapacitami nemocnic?
2. Je spravne, ak sa nemocnice motivuju takymto sposobom, ktory zvysi naklady statnej poistovne?
3. Ako hodnotite sankcie, ktore hrozia poskytovatlom, ak niekoho uprednostnia alebo zabudnu odhlasit? Su dostatocne, alebo Vam napadaju este ine opatrenia ako vylepsit tento system?

Dušan Zachar, INEKO:
1. Zvýšené platby môžu do istej miery rozšíriť kapacity nemocníc. Je možné napríklad zaplatiť ďalšieho operatéra. Niektoré kapacity, ako napr. tie stavebno-technicko-prístrojové, sa však z tejto sumy nebudú dať veľmi rozšíriť.
2. VšZP zvýšeným financovaním operácií z vytvoreného zisku robí len to, čo jej a ostatným zdravotným poisťovniam ukladá zákon. Ak totižto poisťovňa vytvorí zisk a zároveň má svojich poistencov na čakacích listinách na zákonom určené plánované zákroky, musí zisk použiť práve na úhradu týchto výkonov.
3. Rozumiem zavedeniu sankcií zo strany VšZP, ak ich nedostatočne rieši legislatíva. VšZP týmto sleduje správne ciele, a to dodržiavať poradie pacientov na čakacích listinách a motivovať nemocnice k správnemu výkazníctvu. Opačný prístup v oboch prípadoch by totižto poškodzoval poisťovňu.

Z komentára bolo citované 4.3.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS