O vyšších platbách VšZP nemocniciam za operácie

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
VsZP planuje davat za operacie priplatky a slubuje, ze bude uhradzat aj nad dohodnuty zmluvny objem.
“Zvyšujeme cenu za hospitalizáciu v prípade, ak pacient bude operovaný. Všetky hospitalizácie, pri ktorých bude pacient operovaný, nebudú zo strany VšZP limitované,” povedal Forai. Podľa jeho slov bolo pre niektoré nemocnice výhodnejšie prijať pacienta a neoperovať.
Chcem sa preto opytat, preco vznikaju diskrepancie, ze povedzme na oddeleni chirurgie je 10 pacientov, ale zoperuju len styroch? Myslite si, ze opatrenie VsZP zlepsi fungovanie oddeleni, klesnu pacienti na cakackach a pod.? Zrealnuje toto opatrenie VsZP vlastne platby za operacie?

Dušan Zachar, INEKO:
VšZP mala ako jediná zdravotná poisťovňa s nemocnicami dohodnuté limity, po prečerpaní ktorých už ťažšie preplácala uskutočnené výkony nemocníc, preto mohli vznikať situácie, že bolo odoperovaných menej pacientov a predlžovali sa čakacie doby na operácie.
VšZP zvýšeným financovaním operácií z vytvoreného zisku robí len to, čo jej a ostatným zdravotným poisťovniam ukladá zákon. Ak totižto poisťovňa vytvorí zisk a zároveň má svojich poistencov na čakacích listinách na zákonom určené plánované zákroky, musí zisk použiť práve na úhradu týchto výkonov.
Nie navýšenie platieb, ale zavedenie DRG-systému by väčšmi zreálnilo platby poisťovní nemocniciam, nakoľko momentálne majú nemocnice len veľmi obmedzené vedomosti o tom, koľko ich stojí liečba pacienta.

Z komentára bolo citované 1.3.2013 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS