O plánoch MZ SR ako ušetriť pri nákupoch liekov v nemocniciach

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Dobry den, chcem poprosit o komentar k opatreniam MZ SR, ktore planuju zaviest v oblasti liekovej politiky. Ich tohtorocnym cielom je znizit naklady v statnych nemocniciach na lieky o 10%. V kazdej nemocnici by mal byt farmakolog, ktory bude sledovat vyvoj cien, veduci pracovnici maju vyplnat liekove formulare a tie potom este prechadzat s MZ SR. Na ich zaklade by sa mali robit rocne plany, ake lieky a za kolko sa budu nakupovat (podla potreby ich bude mozne aktualizovat). Chcu sa dohodnut s dodavatelmi liekov, aby sa robili objednavky pre vsetkych 13 statnych zariadeni, zatial zhruba na asi 20% liekov.
Ako hodnotite planovane opatrenia na znizovanie nakladov na lieky? Mozu v praxi pomoct?
Je realna prezentovana rocna uspora 10%?
Napadaju Vam ine opatrenia, ako usporit na liekoch?

Dušan Zachar, INEKO:
Obmedzit nehospodarne nakupy liekov statnymi nemocnicami je urcite krokom spravnym smerom. Nie je totizto myslitelne, aby jedna fakultna nemocnica nakupovala identicky liek aj 3-nasobne drahsie ako druha fakultna nemocnica. Ministerstvo zdravotníctva SR ako zriaďovateľ fakultnych nemocníc by malo zaviesť pravidelné porovnávanie (benchmarking) cien nakupovanych liekov statnymi zariadeniami a ceny na jednom mieste zverejnovat, čím by sa zvýšila cenová transparentnosť a zároveň obmedzil priestor pre výrazne nehospodárne nákupy, kedze MZ SR by ziskalo ucinny nastroj na posudzovanie a pripadne rusenie predrazenych obstaravani a zvysila by sa tiez verejna kontrola. Sledovat vyvoj cien liekov a porovnavat nakupy nemocnic mozu robit uradnici na MZ SR, a nie je potrebne, aby v kazdej nemocnici bol farmakolog, ktory by to mal na starosti. Uloha farmakologov je uplne ina – sleduju napriklad ucinky a interakcie liekov.
Zamyslany centralny nakup niektorych liekov pre 13 statnych zariadeni mozno uvitat, kedze lieky sú komodita, pri ktorej sa dá veľmi úspešne realizovať centrálny nákup. Aj skúsenosti z nedávnej minulosti ukázali, že sa ním dá ušetriť zaujímavý objem peňazí. Ak by vsak niektora z nemocnic vedela nakupit lieky este vyhodnejsie ako pri spolocnom obstarani, treba jej to umoznit.

Z komentára bolo citované 11.2.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS