O tom, či môžu lekári odporúčať pacientom konkrétnu poisťovňu

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Mohla by som Vas poziadat o kratke vyjadrenie k sporu Dovery a MUDr. Petra Liptaka, na ktoreho podali zalobu o ochrane dobreho mena. Ziadaju 33-tisic eur, lebo podla nich viedol nekalu kampan a manipuloval pacientov, aby sa prepoistili do statnej poistovne.
Moze podla Vas lekar odporucat svojim pacientom, aby sa prepoistili do inej poistovne? Alebo je taketo konanie v rozpore s etickymi, pripadne aj nejakymi pravnymi predpismi?

Dušan Zachar, iNEKO:
Nevidím problém, ak lekári nezištne odporúčajú svojim pacientom niektorú zo zdravotných poisťovní. Znižuje to informačnú nerovnosť občanov. Problémom by však bolo, keby za túto činnosť boli lekári akýmkoľvek spôsobom odmeňovaní zo strany poisťovní a pacient by o tom nevedel. Ľudia by si mali tiež uvedomiť, že odporúčanie lekára je odporúčaním priamo zainteresovaného aktéra, ktorý často "bojuje" so zdravotnou poisťovňou o svoju zmluvu a tá ho má následne kontrolovať. Preto by bolo prínosom, keby popri rebríčkoch kvality a efektívnosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bol nezávislými odborníkmi vypracovaný i rebríček poisťovní, aby mali občania informácie aj z iných zdrojov. Pomohlo by im to lepšie sa rozhodnúť pre tú-ktorú zdravotnú poisťovňu či poskytovateľa. 

Z komentára nemohlo byť citované 5.2.2013 v článku Hospodárskych novín pre technické problémy s doručením odpovede redaktorke e-mailom.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS