O predražených nákupoch liekov štátnymi nemocnicami

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Poslala som trom najvacsim statnym nemocniciam zoznam niekolkych liekov so ziadostou, aby mi napisali, za aku cenu ich nakupuju. Z vyhodnotenia mi vyslo, ze cenove rozdiely su v niektorych pripadoch dvojnasobne a viac. Napriklad, kym UNB nakupuje jeden liek za 48,6 eur, UNLP za 108,33 eur. Podobne rozdiely su zhruba pri dalsich desiatich liekoch, pricom v niektorych pripadoch maju rovnakych dodavatelov.
Ako si vysvetlujete, ze su rozdiely v cenach, za ake nakupuju nemocnice lieky, take vysoke? Su taketo cenove rozdiely v poriadku? Da sa povedat, ze ide o mrhanie penazi, ktore by sa dali vyuzit inde v zdravotnictve?

Dušan Zachar, INEKO:
Ak nakupuje totožný liek jedna veľká štátna nemocnica aj o 100 až 300% drahšie ako druhá veľká štátna nemocnica, tak je vysoko pravdepodobné, že tu niekde dochádza k nehospodárnym nákupom, lebo také obrovské cenové rozdiely sú neštandardné a nedajú sa obhájiť napríklad ani úsporami z rozsahu pri nákupe veľkého počtu balení.

Ako sa da predist takymto pripadom a zrealnit ceny?

Lieky sú komodita, pri ktorej sa dá veľmi úspešne realizovať centrálny nákup. Aj skúsenosti z nedávnej minulosti ukázali, že sa ním dá ušetriť zaujímavý objem peňazí.

Z komentára bolo citované 1.2.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS