O projekte eHealth na Slovensku

Veronika Folentová, denník SME:
Ministerstvo zdravotnictva predlozilo do pripomienkoveho konania návrh zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme. Realne zacatie eHealthu sa tak posuva na rok 2016. Co na to hovorite? Na rovnaky cas (volebny rok) sa posuva aj DRG. Je podla Vas spravne, ze sa odkladaju dve velke systemove zmeny?
Na eHealthe sa robi od roku 2008. Nie je uz na case, aby sa spustil? Preco podla Vas z neho este nic nefunguje? Je to podla Vas politicke rozhodnutie, ze sa to posuva na volebny rok?
Neviete mi prosim poradit, ako je to v zahranici? Ako a kde funguje eHealth? A ako dlho na tom pracovali?

Dušan Zachar, INEKO:
Správne nastavený, osobné údaje pacientov dobre chrániaci a nepredražený systém elektronického zdravotníctva nesie v sebe veľký potenciál prínosu v komforte, kvalite a efektívnosti pre pacientov, poskytovateľov, ako aj zdravotné poisťovne. Pri takýchto veľkých a drahých projektoch sa však aj v zahraničí stáva (pozri napr. ČR alebo USA), že peniaze na ne vynaložené neprinášajú taký efekt, ako sa očakávalo, a preto je ich použitie často neefektívne. Preto odporúčame, aby nezávislá komisia odborníkov (zložená napríklad aj z najväčších audítorských firiem a zástupcov tretieho sektora) sa vyjadrila, aký rozsah eHealth-u a za koľko je pre Slovensko optimálnym riešením.

Komentár bol písaný 17.1.2013 pre denník SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS