O (ne)zavádzaní DRG na Slovensku

Veronika Folentová, denník SME:
Idem pisat o DRG a o tom, ze sa presunulo opat o dva roky. Dal sa podla vas stihnut termin zavedenia v roku 2014? Preco sa to podla Vas odklada?
PCG sa zaviedlo hned po nastupe vlady, aj ked poistovne ziadali postupny prechod, DRG sa vsak stale odklada, preco podla Vas? Nevnimate za tym tlaky vlady, aby sa to posunulo na dalsie volebne obdobie, kedze budu mat s DRG problem najma velke nemocnice (ktore uz dnes nezvladaju platit)?
V minulosti nik nespochybnil termin zavedenia 2014, bol to len zly odhad, ci sa to zvladne, alebo ten odkald nie je potrebny?
Neviete mi prosim poradit, ako to funguje v CR? Maju uz DRG a v akej forme?

Dušan Zachar, INEKO:
Je veľkou škodou, že si súčasná vláda nedala za svoju prioritu pokračovať v práci jej predchodkyne a zaviesť DRG-systém do úhradového mechanizmu pre lôžkovú zdravotnú starostlivosť. Nefiguruje dokonca ani v Programovom vyhlásení vlády. Platby nemocniciam na základe klasifikačného systému DRG a samotný DRG nesú v sebe totižto potenciál vyššej transparentnosti, väčšieho poriadku, jasnejšie definujú produkt nemocnice, potenciálne zvyšujú efektívnosť, znižujú dobu hospitalizácie, zvyšujú počet odliečených pacientov a umožňujú lepšie porovnávanie výkonov vnútri nemocnice, ako aj medzi jednotlivými zariadeniami.

Je nespochybniteľné, že proces zavádzania a prispôsobovania DRG-systému je viacročný proces (v okolitých krajinách trvala prípravná fáza od 2,5 do 7 rokov), a preto každé spomalenie prác a odkladanie spustenia predlžuje nezdravý stav vo financovaní a hospodárení najmä veľkých štátnych nemocníc. Určite existujú latentní odporcovia zavádzania DRG, nakoľko sa jeho implementovaním môžu zmeniť toky financií smerom k efektívnejším poskytovateľom a ešte väčšmi sa odkryje neporiadok v neefektívnych zariadeniach.

V Českej republike sa DRG začal čiastočne uplatňovať od roku 2008 (pozri napr: http://www.mia.sk/vseobecne_inf/denna_tlac/m_clanok.php?hop=4&dbr=14264). 

Z komentára bolo citované 9.1.2013 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS