O centrálnom nakupovaní SVaLZ Všeobecnou zdravotnou poisťovňou

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Ide o temu – centralny nakup externych Spolocnych vysetrovacich a liecebnych zloziek (SVaLZ) cez VsZP.
VsZP od noveho roka planuje spustit (zatial) v 10 najvacsich nemocniciach centralny nakup (elektronickou aukciou) externych SVaLZ. Usporu odhaduje na 6-7 mil. eur rocne na desat nemocnic.
Moze toto opatrenie prispiet k efektivnejsiemu vyuzivaniu zdrojov? Je odhadovana uspora realna?

Dušan Zachar, INEKO:
Najmä pri často sa opakujúcich nákupoch jednoducho špecifikovateľných tovarov a služieb, ktoré sú potrebné pre všetky alebo viaceré nemocnice (čo SVaLZ v podstate spĺňajú), môže centrálne obstarávanie priniesť vyššiu efektívnosť využívania verejných zdrojov. Využívajú sa tým úspory z rozsahu a obmedzuje sa priestor pre nehospodárne nákupy, ktoré sú častým problémom slovenských nemocníc. Z nášho nedávneho výskumu tiež vyplynulo, že elektronické aukcie generujú väčšiu súťaž a nižšie ceny. Na základe všetkých týchto dôvodov možno rozhodnutie VšZP vnímať pozitívne.

Ake rizika by to naopak mohla tato novinka priniest?

Centrálne nákupy určitým spôsobom znižujú flexibilitu obstarávania a hodia sa väčšinou len na jednoduchšie tovary a služby. Rizikom by teoreticky tiež mohlo byť, že VšZP, ako štátnej inštitúcii s možnými pokrivenými motiváciami, by sa podarilo nakúpiť drahšie ako niektorým nemocniciam, ktoré by inak obstarávali samostatne.

Zabrani elektronicka akucia tomu, aby nedoslo k dohadovaniu biznisov medzi VsZP a vyvolenymi uchadzacmi?

Žiadna elektronická aukcia nedokáže úplne zabrániť kolúznemu správaniu sa aktérov, ale znižuje toto riziko tým, že podnecuje vyššiu účasť uchádzačov v obstarávaní a pri zvyšujúcom sa počte súťažiacich dochádza ťažšie k nekalému správaniu sa, resp. nekalé správanie sa oplatí menej.

Z odpovedí bolo citované 26.11.2012 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS