O novom návrhu o zľavách na doplatkoch za predpisové lieky

Veronika Folentová, denník SME:
Ministerka Zvolenska dnes predstavila svoj navrh, ako by sa mohli upravit zlavy v lekarnach (kedze rusi vernostne systemy). Lekarne by mali mat moznost dat zlavu do 50% doplatku zo svojej marze. Tato zlava by sla len pacientovi. Nejde teda ani jej cast do poistovni.

Ako to hodnotite? Je to dobre opatrenie?
Nemala by sa zlava podla vas rozdelovat medzi pacienta aj poistovnu?
Bude toto vyhodnetjsie pre mensie lekarne ci pre siete lekarni?
Bude to podla vas vyhodnejsie pre siete ako dnes existujuce vernostne systemy?
Myslite si, ze ide o ustupok velkym lekarnam, ako je Dr. Max?

Dušan Zachar, INEKO:
Po mesiaci rezort zdravotníctva pravdepodobne radikálne prehodnotil svoj názor, že vernostné systémy na predpisové lieky v lekárňach podnecujú spotrebu liekov pacientmi, čo malo byť podľa MZ SR v rozpore s cieľmi štátnej zdravotnej politiky, keďže aktuálne navrhuje zaviesť “super vernostné systémy”, ktoré prinesú do systému paradoxne oveľa viac negatív ako práve rušené vernostné systémy prijaté predošlou vládou.

Negatíva spočívajú najmä v tom, že pri nedodržaní tzv. fixného doplatku, t.j. stáleho pomeru úhrady zdravotnej poisťovne a doplatku poistenca za predpísaný liek, sa deformuje cenotvorba liekov uhrádzaných z verejného zdravotného poistenia. Farmaceutické firmy nebudú totižto motivované, resp. budú menej motivované súťažiť o výšku doplatku pacienta znížením cien liekov v rámci štandardnej kategorizácie liečiv, pričom sa radšej individuálne dohodnú s lekárňami na poskytovaní zliav, čo im prinesie väčšie benefity a pacientom väčšie zľavy. Zároveň to však tiež znamená, že o väčšiu zľavu prídu verejné financie administrované zdravotnými poisťovňami, ktoré tak budú musieť uhrádzať za lieky viac, ako by museli, keby bol ponechaný mechanizmus fixného doplatku alebo dokonca aj práve rušený systém, kedy si mohli poisťovne ponechať zo zľavy aspoň tretinu. Verejné financie, a teda my všetci tak prídeme o úspory z titulu znižovania cien liekov v rámci kategorizácie a lekárenské zľavy zafinancujeme všetci solidárne cez zdravotné odvody a dane. Z takto nastaveného systému budú profitovať niektorí výrobcovia liekov, niektoré lekárne a niektorí pacienti, ale nie verejné financie, a teda celá spoločnosť, čo by malo byť práve cieľom štátnej zdravotnej politiky.

A práve to bol jeden z dôvodov, prečo sa pred pár rokmi exminister Zajac správne rozhodol zaviesť do úhradového mechanizmu systém fixného doplatku – t.j. keď sa doplatok za liek zníži pacientom napríklad o 5%, rovnako o 5% sa musí znížiť aj úhrada zdravotných poisťovní. Aktuálny návrh ministerky Zvolenskej a poslanca Rašiho je návratom do kritizovanej praxe o pár rokov dozadu, kedy mohli farmafirmy znížiť doplatky pre pacientov, pričom zdravotná poisťovňa hradila stále tú istú, nezmenenú vysokú sumu za liek a nič neušetrila na výdavkoch. Prečo nechce súčasná vláda šetriť na verejných výdavkoch zdravotných poisťovní?

Z komentára bolo citované 21.11.2012 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS