O počte pracovných úväzkov slovenských nemocničných lekárov

Ján Krempaský, denník SME:
Máte vedomosť, aké iné úväzky zvyknú mať nemocniční lekári okrem nemocnice? Mám na mysli napríklad prednášanie na lekárskej fakulte alebo prax v súkromnej ambulancii.
Máte vedomosť, aké špecializácie lekárov majú najčastejšie úväzky aj mimo nemocnice? Mám na mysli napríklad pôrodník, gynekológ,….
Koľko uväzkov zvykne mať taký bežný lekár? 1,2,3? Dá sa to zistiť? Ak nie, prečo je to problém?

Dušan Zachar, INEKO:
Mnoho "neplnoúväzkových, resp. viacúväzkových" lekárov z nemocníc zvykne mávať ďalšie úväzky u súkromných poskytovateľov alebo prevádzkujú svoju vlastnú lekársku prax. Ide predovšetkým o špecialistov, ktorých odbornosti sa dajú vykonávať aj ambulantným spôsobom. Negatívom práce lekára pre viacerých zamestnávateľov naraz môže byť zneužívanie takéhoto stavu na vyberanie si hrozienok (rozumej priamych platieb od pacientov a/alebo poisťovňami dobre hradených jednoduchých výkonov) pri liečbe pacienta v súkromnej praxi a zároveň uskutočňovanie komplikovaných, drahých a často stratových súvisiacich vyšetrení či zákrokov toho istého pacienta s tou istou diagnózou vo verejnej nemocnici, kde dotyčný lekár tiež pôsobí.

Ak má jeden lekár viacero plných úväzkov, je pravdepodobné, že nemôže z kapacitných dôvodov vykonávať všetky svoje práce plnohodnotne a kvalitne, ako by sa očakávalo, pričom zamestnávatelia si toho často ani nie sú vedomí a vyplácajú "lietajúcemu" lekárovi na základe (ne)odvedenej práce neadekvátne vysokú mzdu. České médiá zverejnili minulý rok zistenia z jednej pražskej fakultnej nemocnice, ktorej lekár mal až 6,2 úväzkov. Riaditeľ nemocnice to okomentoval slovami, že tento lekár musel klamať v pracovnej dobe budťo ich alebo iných zamestnávateľov.

MZ SR by sa malo preto usilovať zverejniť zoznam lekárov aj s ich úväzkami, tak ako to pred časom urobilo MŠ SR so zamestnancami vysokých škôl, aby bola verejnosť jednak informovaná o tom, kde všade pôsobí ich doktor, alebo či neexistuje odôvodnené riziko, že nebude ich lekár stíhať kvalitne liečiť. Verejnosť a možno aj manažmenty nemocníc by tiež dostali pravdivejší obraz o všetkých príjmoch lekárov, síce možno nie o celej sume, ale aj tak by vedeli kvalifikovanejšie reagovať na požiadavky vyšších miezd niektorých lekárov.

Z komentára bolo citované 10.11.2012 a 14.11.2012 v článkoch denníka SME tu a tu.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS