O vydávaní povolení pre župné nemocnice ministerstvom zdravotníctva

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Chcem Vas poprosit o Vas komentar k navrhu MZ SR, podla ktoreho by mal po novom vydavat povolenia na prevadzku vsebecnych nemocnic rezort namiesto samosprav. MZ SR to odovodnuje tym, ze tak bude moct vykonavat dozor nad danymi nemocnicami.
Moze to pomoct k tomu, aby sa v nemocniciach lepsie hospodarilo, prip. aby mohlo MZ SR zasiahnut v prospech zamestnancov zariadeni?
Ako inak by MZ SR mohlo ziskat kontrolu nad vseobecnymi nemocnicami?

Dušan Zachar, INEKO:
Najúčinnejším liekom ako dohliadať na činnosť nemocníc je odstraňovať informačné nerovnosti v zdravotníctve. Tým sa možnosti kontroly rozširujú na väčší okruh dobre informovaných, na celú verejnosť, a klesá tak potreba dohliadať na činnosť všeobecných nemocníc, ktorých zriaďovateľom sú župy a obce, centrálne z jedného miesta, čo má svoje veľké riziká v možnej nedostatočnej kapacite, kompetencii či zneužití právomocí dohliadajúcich úradníkov a politikov.
Návrh MZ SR by navyše negoval časť decentralizačného procesu spred 10 rokov, kedy viaceré nemocnice prešli pod správu územných samospráv s cieľom zvýšiť ich efektívnosť, zlepšiť manažment, racionalizovať sieť zdravotníckych zariadení podľa potrieb regiónov a zlepšiť kvalitu a kontrolu poskytovateľov.
Treba tiež podotknúť, že najvážnejším problémom slovenského verejného sektora ústavných zdravotníckych zariadení je hospodárenie a činnosť veľkých štátnych fakultných nemocníc, ktoré má pod priamym patronátom MZ SR, a nie menšie regionálne nemocnice, ktoré vedia hospodáriť efektívnejšie. Aj podľa našej nedávnej štúdie o verejnom obstarávaní slovenských nemocníc sú najproblematickejšími práve veľké štátne nemocnice, v tendroch ktorých sa zúčastňujú v priemere menej ako dvaja uchádzači, čo prináša so sebou efekt predražených nákupov a neefektívneho vynakladania verejných prostriedkov. Takže MZ SR by sa malo v prvom rade sústrediť na nemocnice pod vlastnou zriaďovateľskou pôsobnosťou!

Z komentára bolo citované 9.11.2012 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS