O nízkej súťaživosti v tendroch na CT-prístroje

Veronika Folentová, denník SME:
Chcela som sa spytat k TIS blogu o CT. TIS pise, ze je tam malo uchadzacov. Preco podla Vas? Rozdelili si podla vas trh? Alebo su diskriminacne podmienky?

Dušan Zachar, INEKO:
Nízky počet súťažiacich ponúk v nemocničných tendroch, obstarávania CT-prístrojov nevynímajúc, môže mať viaceré príčiny. Jednou z nich môžu byť úzko špecifické predmety obstarávania, ako to často tvrdia obstarávatelia. No napriek tomu existujú príklady v súkromnej sfére na Slovensku a v Česku aj vo verejnom sektore, kde si riaditelia nemocníc pravidelne vyberajú z viacerých ponúk, pričom v porovnateľných tendroch v slovenských verejných nemocniciach často “súťaží” len jeden dodávateľ. Ďalšou príčinou malého počtu ponúk v slovenských nemocničných tendroch môžu byť rôzne pokrivenia trhu – napr. slabá platobná disciplína obstarávateľov, dlhé splatnosti, korupcia, zmanipulované výberové kritériá, politické prepojenia, konflikty záujmov štátu, silná regulácia či kolúzne správanie sa firiem.
Najčastejším dôvodom nízkeho počtu uchádzačov v tendroch na CT-čka bývajú pravdepodobne na konkrétnu firmu “našité” výberové kritériá, a tak sa ostatní konkurenti radšej do “súťaže” ani neprihlásia, keďže by v nej robili iba štatistov.
V prípade, že sú tendre zmanipulované, strácajú svoj pôvodný význam, že sa súťažou vygenerujú nižšie ceny.

Z komentára bolo citované 8.11.2012 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS