O peniazoch z privatizácie na vytvorenie systému jednej zdravotnej poisťovne

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Premier R. Fico sa na dnesnom kontrolnom dni na MZ SR vyjadril, ze v blizkej dobe planuju na vladu predlozit plan predaja statnych aktiv, z ktoreho prostriedky by mali ist na vytvorenie unitarneho systemu ZP. Nepovedal ale priamo, aky statny podnik by sa mal predat. Naznacil iba, ze ide o podnik, nad ktorym nemaju kontrolu a pri ktorom su brzdeni dividendovou politikou firmy.
Mate tipy, ktore statne podniky by podla tohto vyjadrenia mohli byt odpredane?
Ma podla Vas zmysel uz pripravovat odpredaj statnych aktiv, ked sa este ani nevie, kolko by mali sukromne poistovne stat a neprebehli s nimi este ani ziadne rokovania o tychto zameroch?

Dušan Zachar, INEKO:
Slovak Telekom. Samotná privatizácia telekomu je správna, hoci vláda R.Fica vo svojom programe rezolútne odmietla akúkoľvek privatizáciu. Výnos z privatizácie by však mal ísť na zníženie verejného dlhu, ktorý prekročí tento rok hranicu 52% HDP. Aby nemusela dlhová brzda v budúcnosti brzdiť príliš prudko. Použiť privatizačné príjmy tam (rozumej: na vytvorenie unitárneho systému ZP), kde nás topánka vôbec netlačí, a prínos z takéhoto kroku nedokáže ani samotné MZ SR hodnoverne preukázať, je nezodpovedným “huncútstvom” nezodpovedných politikov, ktoré si odskáču platcovia daní a odvodov vyššou finančnou záťažou a pacienti vyššími priamymi platbami a horšou zdravotnou starostlivosťou verejného zdravotníctva.

Z komentára bolo citované 26.10.2012 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS