O novej nemocnici v Bratislave

Veronika Folentová, denník SME:
Robert Fico dnes na MZ SR povedal, ze budu bud Razsochy alebo nova nemocnica v Bratislave. Chcela som Vas poprosit, o vas nazor.
Co si myslite, co by bolo lepsie? Nova nemocnica ci Razsochy?
Spominal mozne financovanie cez PPP. Ako to hodnotite?
Aky sposob financovania novej nemocnice by ste si vedeli predstavit? (PPP, z rozpoctu,…?) Premier hovori o sume 500-600 mil. eur. Je to podla vas realny odhad?

Dušan Zachar, INEKO:
Bez podrobnej analýzy, ktorá by vysvetľovala potrebnosť a náklady výstavby novej nemocnice je nemožné povedať, či sa nám ju v dnešnej situácii konsolidácie verejných rozpočtov oplatí financovať v lokalite Rázsochy v takej veľkosti a architektonickej podobe, ako bolo navrhnuté ešte v časoch komunizmu, alebo by bolo vhodnejšie stavať pre súčasné potreby radšej menší objekt niekde inde na zelenej lúke alebo radšej počkať s výstavbou novej nemocnice na pokrízové časy a za splnenia podmienky, že bude v slovenskom zdravotníctve urobený poriadok v systéme – vo financovaní, v meraní kvality, vo verejnom obstarávaní. Inak totiž existuje veľké riziko, že veľká časť peňazí vynaložených do novej nemocnice by sa mohla stratiť v “čiernej diere”.

Je pozoruhodné, že premiér hovorí v súvislosti s novou nemocnicou ako prvé o preinvestovaní 500 až 600 mil. EUR prostredníctvom PPP-projektu, a nie o tom, či novú a akú nemocnicu skutočne potrebujeme, čo a akých pacientov bude liečiť, aký prínos bude mať pre zdravie občanov, a či alternatívne náklady takéhoto kroku nebudú privysoké, a či nebudú niekde chýbať oveľa viac.

Financovanie projektov cez PPP je často pre nezodpovedných politikov pokušením ako sa zapáčiť a zavďačiť voličom a sponzorom, keďže takéto projekty sú často skrytým zadlžovaním štátu, ktorého dôsledky ponesú budúce generácie.

Z komentára bolo citované 26.10.2012 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS