INEKOmentáre: O unitárnom systéme zdravotného poistenia a zdrojoch na platy zdravotníkov

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Napomoze podla Vas unitarny system poistenia k vyrieseniu problemu odmenovania zdravotnikov? Bude viac penazi v systeme na ich platy?

Dušan Zachar, INEKO:
Prípadné zavedenie unitárneho systému by nebolo garanciou lepšie fungujúceho zdravotníctva, skôr naopak. Výnimkou v tomto by nebolo ani odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov. Dnešný zlý stav zdravotníctva je dôsledkom zlyhania štátu, ktorý má v súčasnosti najzásadnejší vplyv v zdravotníctve, a to cez najväčšiu poisťovňu, najväčšie nemocnice, regulátora a normotvorcu.
Z historickej skúsenosti vieme, že štát na Slovensku neriadi svoje firmy transparentne a efektívne. Zavedením systému s jednou poisťovňou by si ešte väčšmi posilnil svoj monopol a konflikt záujmov so všetkými negatívami, ktoré tieto javy sprevádzajú. Monopol jednej štátnej poisťovne, štátnych poskytovateľov a politikmi ovplyvňovaných štátnych kontrolných orgánov by už vôbec nebol tlačený konkurenčným prostredím a v oveľa menšej miere by bol motivovaný hospodáriť efektívne.
Tiež sa nedá mechanicky predpokladať, že prevzatím poistných kmeňov či odkúpením Dôvery a Unionu by VšZP automaticky aj generovala tie zisky, ktoré dosahovali v ostatnom čase súkromné poisťovne, takže sa tiež nedá povedať, že systém s jedinou štátnou poisťovňou prinesie do systému celkovo viac peňazí, ako je to pri dnešnom pluralitnom modeli.

Z komentára bolo citované 21.9.2012 a 24.9.2012 v článkoch Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS