INEKOmentáre: O zdravotných poisťovniach, súťaži a unitárnom systéme

Veronika Klindová, eTREND: Súhlasíte s tým, že zmena systému poisťovní zefektívni výdavky do zdravotníctva (napr. zníži sa odvrátiteľná úmrtnosť)? Ak nie, tak prečo?

Dušan Zachar, INEKO: Nie. Skor to bude mat opacny efekt. Z historickej skúsenosti vieme, že štát na Slovensku neriadi svoje firmy transparentne a efektívne. A z podstaty veci monopol jednej statnej poistovne, statnych poskytovatelov a statnych kontrolnych organov nebude tlačený konkurenčným prostredím a motivovaný hospodáriť efektívne.

Veronika Klindová, eTREND: Je podľa vás veľký rozdiel v nákladoch na organizáciu a správu v pluralitnom a unitárnom systéme?

Dušan Zachar, INEKO: Ak by bol len jeden telekomunikacny operator alebo vyrobca rozkov, tak by sa pravdepodobne znizili celkove naklady na organizaciu a spravu, ale napriek tomu to nie je argument na zrusenie sutaze na trhu. Vyhody konkurencneho prostredia a sutaze vyrazne prevysuju zvysene naklady na reziu.

Veronika Klindová, eTREND: Dá sa povedať, že za nepomerommedzi výdavkami a výsledkami v zdravotníctve stoja zisky poisťovní?

Dušan Zachar, INEKO: Nie. Dominantné postavenie medzi poisťovňami ma statna VsZP, ktora moze davat svoj pripadny zisk naspat do zdravotnictva, vacsina nemocnic je statnych, takze sa da povedat, ze stat ma najvacsiu zodpovednost za to, ako sa peniaze v zdravotnictve pouzivaju. A ze sa pouzivaju zle, na to upozornuju aj renomovane medzinarodne organizacie
ako OECD ci MMF, ktore zdoraznuju, ze za sucasnu uroven poskytovanej zdravotnej starostlivosti by sme mali vynakladat ovela menej penazi.

Veronika Klindová, eTREND: Kedy bola situácia v slovenskomzdravotníctve lepšia ako v súčasnosti? Ak došlo k zhoršeniu,môžeme z toho viniť pluralitný systém zdravotného
poistenia?


Dušan Zachar, INEKO: Klucove zdravotne vysledky Slovenska sa neustale zlepsuju, ale problem je v tom, ze v okolitych krajinach sa zlepsuju este rychlejsie, takze za nimi stale viac zaostavame. Pluralitny system za to vinit urcite nemozno, ved najkvalitnejsi zdravotnicky system v Europe ma podla svedskej organizacie Health Consumer Powerhouse prave Holandsko s vyrazne pluralitnym a sutazivym systemom zdravotneho poistenia.

Veronika Klindová, eTREND: Má Slovensko potenciál na to,aby sa tu viac rozvinula konkurencia medzi poisťovňami?

Dušan Zachar, INEKO: Ano, urcite ma, len treba, aby stat nemenil kazdym volebnym cyklom zakladne smerovanie zdravotnictva. Jednym z opatreni by malo byt rozdelenie VsZP na viac casti a ich privatizacia najlepsie novymi sukromnymi investormi.

Písané 12.9.2012 pre portál eTRENDu - ZdravéZdravotníctvo.sk.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS