INEKOmentáre: O protikorupčnej iniciatíve LOZ

Ján Krempaský, denník SME:
1. Zaujímalo by ma, čo si myslíte o akcii Ďakujem, úplatky neberiem, ktorú dnes spustil
LOZ?
2. Očakávate, že akcia bude mať medzi lekármi masívnu podporu?
3. Môže byť akcia prospešná pre verejnosť, alebo ide len o PR akciu LOZ? Poprosím vysvetliť prečo.

Peter Goliaš, INEKO:
Je to sympaticka iniciativa, ale na riesenie korupcie v zdravotnictve to stacit nebude. Zasadnym riesenim by bolo, keby vlada priznala, ze obmedzene verejne zdroje nestacia na financovanie neobmedzeneho rozsahu zdravotnej starostlivosti a definovala, co bude hradene prioritne a za co sa bude doplacat.

Ján Krempaský, denník SME:
4. Vo Vašej vlaňajšej analýze lekárskych platov na Slovensku ste napísali, že lekári si mesačne môžu prísť mimo príjmu zo zdravotných poisťovní na približne 500 eur. Napísali ste, že v tejto sume môžu byť príjmy od farmaceutických firiem či poplatky od pacientov. Môžu byť v tejto sume aj úplatky alebo tie odhadujete mimo tejto sumy? Máte nejaké odhady, v ktorých lekárskych profesiách sa dáva najviac úplatkov? Existuje nejaký “odhadový” interval, na koľko si môže prísť lekár mesačne vďaka úplatkom? Aspoň odhad alebo rádovo, či ide o desiatky, stovky či tisícky eur.

Peter Goliaš, INEKO:
V nasej analyze sme uvazovali o platbach v hotovosti, cize mimo prijmov od zdravotnych poistovni. Do platieb v hotovosti patria aj neoficialne platby, ich vysku sme ale samostatne neodhadovali.

Z komentára bolo citované 14.8.2012 v článku denníka SME.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS