INEKOmentáre: O plánovanej ďalšej redukcii lôžok v nemocniciach

Viera Mašlejová, denník Plus jeden deň:
1. Aký máte názor na plánovanú redukciu lôžok a zlučovanie oddelení v nemocniciach, ktoré chystá ministerka Zuzana Zvolenská?

2. Exminister Ivan Uhliarik zrušil 3300 lôžok a 150 oddelení. Koľko postelí podľa vás môže ešte zrušiť ministerka Zvolenská?
3. Aké výhody to prinesie nemocniciam?
4. Ako sa toto ďalšie rušenie dotke pacienta? Nepredĺžia sa doby čakania na operáciu, ošetrenie, hospitalizáciu?

Dušan Zachar, INEKO:
Priestor na ďalšiu redukciu, najmä akútnych nemocničných postelí, či na spájanie duplicitných oddelení tu pravdepodobne ešte je. Slovensko totižto patrí medzi krajiny s najnižšou efektívnosťou zdravotníctva, čo konštatujú i renomované medzinárodné organizácie ako OECD alebo Medzinárodný menový fond (IMF). Redukciou nepotrebných lôžok a oddelení by sa mala zvýšiť efektívnosť hospodárenia nemocníc, čo by mal pacient pocítiť v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte aj na kvalitnejšej poskytovanej zdravotnej starostlivosti. V prechodnom období môže v určitých prípadoch prísť k dočasnému zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

V medzinárodných štatistikách je Slovensko pri počte lôžok na 1000 obyvateľov nad priemernou úrovňou krajín OECD. A treba tiež pripomenúť, že za prvej vlády Roberta Fica bolo vtedajším ministerstvom zdravotníctva plánované rušenie ešte väčšieho počtu lôžok (6500), ako bolo uskutočnené predošlou vládou.

Ak zoberiem do úvahy, aké ťažké bolo zrušiť tých 3300 lôžok za predošlej vlády, predpokladám, že súčasná vláda ich nezredukuje v takom veľkom rozsahu.

Z komentára bolo citované 27.8.2012 v článku denníka Plus jeden deň.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS