INEKOmentáre: O zverejňovaní stretnutí lekárov s farmafirmami

Veronika Folentová, denník SME:
V novele zakona o liekoch MZ SR navrhuje, aby sa zverejnovali plany stretnuti farmafiriem a lekarov na webe MZ SR. (ods. 5 až 7 § 74 a).
MH SR
, ako aj farmafirmy a lekari v pripomienkach namietaju, ze to treba vypustit kvoli ochrane osobnych udajov. Chcela som Vas poprosit o nazor.
Moze toto zlapsit transparentnost vztahov lekarov a farmabiznisu?
Je to dobre opatrenie?
Alebo sa priklanate na stranu, ze sa tym moze byt ohrozena osobnych udajov?
Malo by to MZ SR vypustit?

Dušan Zachar, INEKO:
Pravidelné zverejňovanie stretnutí reprezentantov farmafiriem a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vnímam ako prospešný krok upozorňujúci na možné konflikty záujmov lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov. Znižuje to informačnú nerovnosť, čo je prínosné pre pacientov, kontrolné orgány, zriaďovateľov, ako aj zdravotné poisťovne.
Ku konkrétnemu legislatívnemu návrhu: Pravdepodobne by stačilo zverejňovať raz mesačne uskutočnené stretnutia, a nie aj plánované. Znížilo by to byrokratickú záťaž a riziko vmanipulovania nepohodlných osôb do plánu stretnutí s lobistami, hoci relevantná osoba nejaví záujem o pozvanie na stretnutia. Tiež je asi zbytočné uvádzať pri mene a priezvisku reprezentanta farmafirmy či dodávateľa aj jeho dátum narodenia. Veď na identifikáciu reprezentanta stačí uviesť jeho celé meno a firmu, ktorú zastupuje. Naopak, v návrhu mi chýba povinnosť uvádzať účel stretnutia.

Z komentára bolo citované 28.8.2012 v článku denníka SME.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS