INEKOmentáre: O koncovej a pevnej sieti nemocníc

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Mministerstvo zdravotnictva planuje obnovit koncovu minimalnu siet, do ktorej chce zaradit spat 36 zdravotnickych zariadeni v posobnosti MZ SR.
Co to bude znamenat pre nemocnice, resp. ako sa budu podla Vas nemocnice spravat, ked budu mat iste zmluvy so ZP?
Preco by mali aj / prave statne nemocnice bojovat o zmluvy so ZP?
MZ SR argumentuje v prospech obnovenia siete tym, ze dane zariadenia maju strategicky vyznam pre stat. Mal by podla Vas stat garantovat dostupnost ZS takymto sposobom, ze donuti ZP, aby tieto zariadenia zazmluvnili?


Dušan Zachar, INEKO:
Znovuprijatie konceptu menného zoznamu nemocníc, ktoré majú zo zákona automatický nárok na zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami – teda tzv. koncovú sieť – považujem za nesprávny krok, pretože garantuje určitej skupine nemocníc, v tomto prípade štátnym, výsadné postavenie a obrovskú vyjednávaciu silu bez ohľadu na úroveň kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti v týchto zariadeniach, čo sa potom odráža vo vyšších cenách za výkony, ktoré musia platcovia daní a odvodov platiť týmto nemocniciam cez zdravotné poisťovne. Na to potom samozrejme doplácajú finančne aj ostatné – neštátne zariadenia, hoci tie môžu poskytovať často i kvalitnejšiu a lacnejšiu zdravotnú starostlivosť ako štátni poskytovatelia.

Už v súčasnosti platí koncept pevnej siete, ktorého zmyslom má byť štátom garantované zabezpečenie priblžne rovnako časovo dostupnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti z každého kúta SR. Kritériami sú určený minimálny základný rozsah poskytovanej starostlivosti a geografické spádové územie reálne vo veľkosti okresu alebo zhluku menších okresov. Vlastníctvo poskytovateľa medzi kritériami na zaradenie do pevnej siete nie je. Súčasná podoba pevnej siete má viaceré nedostatky, ktoré prakticky zaručujú všetkým štátnym nemocniciam nárokovateľnosť zmluvy so zdravotnými poisťovňami, avšak je to mierne lepší koncept ako rigidná koncová sieť, ktorá explicitne menuje zariadenia s povinnosťou zazmluvnenia.

Optimálnym riešením by bolo zrušiť koncept pevnej siete, neprijať koncovú sieť a ponechať len požiadavky na verejnú minimálnu sieť, ktorá relatívne najmenej deformuje súťažné prostredie medzi nemocnicami a poisťovňami a na druhej strane zaručuje pacientom dostupnosť zdravotnej starostlivosti určením minimálneho počtu lekárov v tej-ktorej špecializácii či nemocničných lôžok v každom okrese či kraji.

Z komentára bolo citované 30.7.2012 v článku HNonline.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS