INEKOmentáre: O zisteniach OECD k stavu nášho zdravotníctva

Veronika Folentová, denník SME: OECD vydala spravu o stave zdravotnictva (cast o Slovensku).Vidiet tam, ze na Slovensku je viac lekarov ako priemer OECD, ale menej sestier. Preco je to tak podla Vas? Ako by sa to malo riesit?
Sme na tretom mieste (po Madarsku a Mexiku) vo vydavkoch na lieky. Preco mame tak vysoke vydavky na lieky? Ako by sa im dalo zabranit?
Podla spravy mame oproti priemeru OECD aj velky pocet akutnych lozok. O kolko by sa podla vas mal znizit pocet lozok?

Peter Goliaš, INEKO: Nadpriemerne vysoke ukazovatele, ako je spotreba liekov, pocet akutnych lozok ci pocet lekarov su dlhodobe problemy, ktore poukazuju na neefektivnosti v slovenskom zdravotnictve. V pripade liekov je to zrejme najmä dosledok toho, ze na Slovensku pretrvava medzi lekarmi aj pacientmi kultura predpisovania a spotreby liekov a to aj v pripadoch, ked to nie je nevyhnutne. Ciastocne to moze suvisiet s roznymi motivaciami lekarov predpisovat lieky (najmä originalne), ale aj so zanedbavanim osvety o zdravom zivotnom style a o ucinkoch jednotlivych liekov.
Co sa tyka poctu lozok a lekarov ide o dosledok predimenzovanych kapacit zdravotnictva este z cias socializmu, ale aj o dosledok viacnasobneho odmietnutia racionalizacie siete poskytovatelov z politickych dovodov (ide o nepopularne rozhodnutia). Nadpriemerny pocet lekarov a podpriemerny pocet sestier moze poukazovat na skutocnost, ze mnohe cinnosti, ktore v zahranici vykonavaju sestry, su u nas vykonavane lekarmi.

Pozitivom je, ze podiel vydavkov na lieky aj pocet akutnych lozok na Slovensku v ostatnom desatroci postupne klesa, hoci len velmi pomaly. V pripade liekov ide zrejme o zefektivnenie cenovej regulacie liekov (referencovanie), ktora bola donedavna zanedbavana, coho dosledkom boli predrazene lieky.

Do pozornosti davam este tvrdenie OECD, ze na Slovensku v rokoch 2000 az 2009 rasti vydavky na zdravotnictvo najrychlejsie v ramci celej OECD – v priemere realne o 10,9% rocne. Ide teda o obrovsky narast zdrojov, ktory pravdepodobne ludia necitia v adekvatnom zvyseni kvality poskytovanej starostlivosti. Navyse je tento narast v rozpore s aktualnymi poziadavkami zdravotnikov na plosne zvysovanie platov.

Časť komentára bola uverejnená 23.7.2012 v článku denníka SME.

 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS