INEKOmentáre: O častých výmenách riaditeľov štátnych nemocníc

Iris Kopcsayová, Plus jeden deň: Dobry den, chcem Vas poprosit o Vas nazor na to, ze ministerka Zvolenska do dnesneho dna odvolala velky pocet riaditelov nemocnic. Argumentuje tym, ze si na jednotlivych postoch predstavuje manazerov s vysledkami a praxou a zaroven ma “viacere indicie z roznych zvlastnych praktik, ktore MZ SR preveruje”.
Je podla Vas dovod na taketo rozsiahle personalne vymeny? Prospeje to nemocniciam? Ide podla Vas nazaj o odborne dovody, alebo skor o politicke cistky? Islo naozaj o neschopnych manazerov a stacia indicie na odvolanie?

Dušan Zachar, INEKO: Pri riaditeľoch nemocníc sa jedná o pozície, ktoré priamo netvoria štátnu zdravotnú politiku, takže by sa manažmenty nemocníc nemali meniť s nástupom každej novej vlády, ak samozrejme súčasne platí, že nemocnica je vedená dobre. Ak je však nemocnica manažovaná zle, a minister chce takéhoto riadiaceho pracovníka odvolať, treba zverejniť dôvody odvolania, najlepšie s relevantnými argumentmi a dôkazmi. V opačnom prípade vyvstáva podozrenie, že odvolávajúcemu ide skôr o umiestnenie určitých ľudí na vrcholové manažérske miesta ako o dobré fungovanie nemocnice. Optimálnym riešením by bolo vyberať manažérov štátnych nemocníc a iných zdravotníckych zariadení odborníkmi na základe transparentného verejného výberového konania.

Príliš časté striedanie manažmentov štátnych nemocníc a iných štátnych inštitúcií v zdravotníctve, je popri mäkkých pravidlách hospodárenia v príspevkových organizáciách jednou z najzásadnejších príčin zlých hospodárskych čísel štátnych zariadení. Motivácia riaditeľov, ktorí vedia, že môžu byť o pár mesiacov odvolaní, je potom taká, že nebudú pracovať na strategických dlhodobých plánoch udržateľného rozvoja nemocníc a nebudú provokovať prijímaním nepopulárnych, ale potrebných opatrení, čo má za následok konzervovanie nepriaznivého stavu.

Komentár bol uverejnený 2.7.2012 v článku denníka Plus jeden deň.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS