INEKOmentáre: O zdravotníckom programe vlády a čo v ňom chýba

Beata Balogová, týždenník The Slovak Spectator: V Programovom vyhlaseni vlady v oblasti zdravotnictva vlada deklaruje, ze nebude transformovat verejne a fakultne nemocnice na akciove spolocnosti. Ako vnimate tento ciel?

Dušan Zachar, INEKO: Súčasná právna forma veľkých štátnych nemocníc ako príspevkových organizácií vytvára obrovský priestor na netransparentné a zlé hospodárenie. Prísnejšie pravidlá hospodárenia, vykazovania či účtovania pri akciových spoločnostiach by tento priestor “čiernej diery” zúžil.

B.B., The Slovak Spectator: Vlada dalej vo svojom programe deklaruje, ze prijme opatrenia s cielom maximalneho vyuzitia prostriedkov, ktore zo zakona vyberaju zdravotne poistovne od obcanov. Ako vnimate tento ciel?

D.Z., INEKO: Tu mala súčasná vláda asi na mysli obmedzenie zisku zdravotných poisťovní, ale formulácia, ako je napísaná v PVV, je veľmi nekonkrétna a môže byť interpretovaná skutočne všakovakými spôsobmi. Zakázať zdravotným poisťovniam zisk považujem za kontraproduktívny krok. Diskutovať o regulácii tvorby a vyplácania zisku v štátom regulovanom prostredí zdravotníctva a povinného zdravotného poistenia, ktoré je značne koncentrované, je však legitímne. Postupne by mohli napríklad pribúdať do regulačného rámca ako podmienka na vyplácanie zisku prázdne čakacie zoznamy i pri ďalších diagnózach. Alebo by štát mohol podmieniť vyplácanie zisku plnením ďalších kvalitatívnych parametrov. Prílišná regulácia zisku – za hranicami optima – však môže mať na slovenský trh zdravotného poistenia negatívny vplyv v podobe nižšej motivácie pôsobiť a rozvíjať svoje služby na takomto trhu.

B.B., The Slovak Spectator: Ake nastroje (policies) na zlepsenie stavu zdravotnictva by podla Vas mali byt zahrnute v programe vlady a nie su?

D.Z., INEKO: V zdravotníctve je nutné: zavádzať tvrdé rozpočtové pravidlá pre hospodárenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj pre poisťovne, transparentné informovanie pacientov a poisťovní o nákladoch, objeme a kvalite poskytovanej starostlivosti zverejňovaním rebríčkov kvality poskytovateľov aj poisťovní na internete, zavádzanie a dodržiavanie štandardov pre kvalitnú diagnostiku a liečbu (pozn.: diagnostické a liečebné štandardy sú v PVV spomínané), zavedenie katalógu výkonov a DRG systému pri odmeňovaní v lôžkovej starostlivosti, znížiť koncentráciu a štátny vplyv na poistnom trhu napríklad rozdelením a privatizáciou časti Všeobecnej zdravotnej poisťovne, dokončiť transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti a prípadne umožniť i vstup súkromného kapitálu do nich, vyberať manažárov štátnych nemocníc a iných zdravotníckych zariadení odborníkmi na základe transparentného verejného výberového konania, zrušiť zákonom definované minimálne mzdové nároky lekárov a sestier, presnejšie definovať, vrátane časovej dostupnosti, a prípadne aj zúžiť základný balík zdravotnej starostlivosti financovaný z povinného zdravotného poistenia, vytvoriť lepšie podmienky na dobrovoľné pripoistenie, zaviesť paušálne regulačné poplatky pri návšteve lekára či hospitalizácii, atď.

Komentár bol uverejnený 7.5.2012 v článku týždenníka The Slovak Spectator.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS