INEKOmentáre: O Programovom vyhlásení vlády

Mária Hunková, denník Pravda: Aky mate dojem z Programoveho vyhlasenia vlady v oblasti zdravotnictva? Je dostatocne konkretne, alebo je sklamanim?

Dušan Zachar, INEKO: Programové vyjlásenie vlády SR (PVV) v oblasti zdravotníctva je takmer úplným okopírovaním volebného programu strany Smer-SD. Od programu vlády by som očakával väčšiu mieru konkrétnosti. V PVV prevládajú všeobecné formulácie. Po ukončení vládnutia tejto vlády bude pri zdravotníctve veľmi ťažké ohodnotiť, ako naplnila svoj program, keďže je nekonkrétny. Dám príklad: vláda chce v medziach ekonomických možností zaviesť "také mechanizmy do spôsobu riadenia a financovania rezortu, aby bol primeraný dostatok prostriedkov na zvyšovanie odmeňovania" zdravotníkov. Ale aké konkrétne mechanizmy má na mysli, sa už z PVV bohužiaľ nedozvieme. A takých príkladov je mnoho. Vláda síce deklaruje, že chce efektívnejšie, kvalitnejšie a dostupnejšie zdravotníctvo pre pacienta, ale ako to chce dosiahnuť, nevidno. Sľub neuskutočňovania transformácie a privatizácie nemocníc a ich celkov, čo vlastne zachováva dnešné status quo, zdravotníctvo nezleší. 

M.H., Pravda: Nikde sa v PVV nespomina zamer zaviest pripoistenie. Vidite tam iny systemovy krok, ktory by mohol pomoct dofinancovat zdravotnictvo?

D.Z., INEKO: V PVV nevidím konkrétne systémové kroky, ktoré by mohli pomôcť finančnej udržateľnosti systému. Vláda sa v PVV zmohla len na konštatovanie, že bude "hľadať možnosti a zdroje dofinancovania výpadkov..." Vôbec sa nezaoberá rozsahom základného balíka zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. 

M.H., Pravda: Co hovorite na plan zastavit rast specializovanych ambulancii?

D.Z., INEKO: Ak by sa rast ambulancií špecialistov obmedzil dôsledným kontrolovaním a prehodnocovaním paralelných úväzkov lekárov, ktorí si vyberajú do svojej súkromnej praxe často len hrozienka a finančne náročné výkony toho istého pacienta nechávajú štátnej nemocnici, privítal by som to. Pozitíva PVV vidím ešte v zavádzaní diagnostických a liečebných štandardov a v PCG. Nerozumiem, prečo v PVV chýba zavádzanie DRG. 

Komentár bol uverejnený 28.4.2012 v článku denníka Pravda.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS